Lidl wdraża z Comarchem e-faktury w swoich spółkach w Europie – poinformowała Polsko – Niemiecka Izba Przemysłowo – Handlowa.

W marcu br. niemiecka spółka Comarchu podała, że Lidl uruchamia wraz z polskim koncernem IT rozbudowany projekt e-fakturowania. Detalista będzie korzystać z e-fakturowania jako usługi Comarchu w całej Europie. Nie ujawniono wartości umowy.

Jaka jest skala przedsięwzięcia, pokazują dane dotyczące sieci Lidl, która ma ponad 12 tys. oddziałów w 31 krajach oraz ponad 200 centrów dystrybucji towarów i logistyki.

Jak podaje Comarch, polski system umożliwi niemieckiemu koncernowi realizację obowiązków prawnych w zakresie e-fakturowania, e-raportowania, awizacji e-przewozów, jak też obszarów, które będą istotne w przyszłości. Comarch wspiera Lidla jako partnera strategicznego, który przejmuje wdrożenie we wszystkich krajach docelowych.

Lidl polega również na usługach Comarchu, takich jak połączenia z partnerami biznesowymi i urzędami, sprawdzanie dokumentów, konwersje formatów, ekstrakcja danych, raporty o statusie i transfer danych.

Comarch dostarcza już rozwiązania niemieckim koncernom, takim jak REWE, TÜV Süd, Metro i KiK. Jest obecny w Niemczech od 1999 r., zatrudnia 255 pracowników, ma własne centrum danych.

W I kw. 2023 r. w regionie DACH (Niemcy, Austria, Szwajcaria) Comarch osiągnął 60,7 mln zł przychodów i miał 7,3 mln zł straty netto. To słabsze wyniki niż rok wcześniej (67,4 mln zł przychodów i -0,8 mln zł straty).

W sumie w I kw. 2023 r. przychody Comarchu ze sprzedaży za granicą wyniosły 247 mln zł (blisko 58 proc. całkowitych obrotów).