Lenovo ogłosiło wprowadzenie nowej marki: Lenovo LOQ (wymawiane jak „lock”). Jej portfolio obejmuje laptopy i komputery stacjonarne dla graczy.

Laptopy są dostępne w rozmiarach 16 i 15 cali z Windows 11, w konfiguracjach z procesorami 13. generacji Intel Core lub AMD Ryzen 7000 i kartami graficznymi Nvidia GeForce RTX serii 40XX. Mają maksymalnie 16 GB RAM 5600 MHz DDR5 i obsługują do 32 GB RAM oraz do 1 TB dysku SSD PCIe (sprzedawanych oddzielnie).

Komputer stacjonarny to Lenovo LOQ Tower, który ma 17-litrową obudowę, procesor Intel Core 13. generacji i kartę graficzną Nvidia RTX z serii 40XX. Pamięć można rozszerzyć do 32 GB 3200 MHz DDR4 RAM, a opcje pamięci masowej obejmują do 2 TB 3,5″ 7200 RPM SATA HDD2, 1 TB PCIe NVMe TLC M.2 2280 SSD2 oraz obsługę do 1 SSD i 2 HDD (sprzedawanych oddzielnie).

Jak podaje producent, Lenovo LOQ inspiruje się serią Lenovo Legion, gamingową marką premium. Czerpie z niej cechy konstrukcyjne (jak porty umieszczone z tyłu urządzenia) i podzespoły (jak Lenovo LA AI Chip w laptopach LOQ). Te dwie serie uzupełniają się, co według producenta pozwala na dotarcie do szerszej społeczności graczy.

Nowa marka Lenovo LOQ reprezentuje nasze zaangażowanie w dążenie do doskonałości w dziedzinie gier i produktów komputerowych, które są przeznaczone nie tylko dla najlepszych graczy w gamingowej społeczności, ale także dla tych, którzy stawiają swoje pierwsze gamingowe kroki” – komentuje Jun Ouyang, wiceprezes i dyrektor generalny segmentu Consumer Business, Intelligent Devices Group w Lenovo.

Według danych IDC z polskiego rynku za 2021 r. co piąty sprzedany komputer był modelem dla graczy, zarówno w przypadku desktopów, jak i laptopów. Z tym że pod względem wartości sprzedaży udziały były jeszcze wyższe: desktopy gamingowe stanowiły jedną trzecią lokalnego rynku, a notebooki jedną czwartą.