Lenovo rozważa redukcję zatrudnienia w ramach ograniczenia kosztów o ok. 115 mln dol. Cięcia są analizowane w odpowiedzi na gwałtowny spadek sprzedaży i zysków grupy IDG, obejmującej PC (w IV kw. 2022 r. obroty grupy spadły o 34 proc. r/r, a zysk o 37 proc. r/r), a także inne zmiany rynkowe – informuje CRN USA.

Jak zauważył dyrektor finansowy Lenovo, Wong Wai Ming, firma wciąż stoi w obliczu „zbiegu globalnych wyzwań gospodarczych i dynamicznych zmian popytu na rynku”. Czynniki te, w połączeniu z planem koncernu podwojenia marży netto w ciągu najbliższych kilku lat, skłaniają firmę do inwestowania w „silniki wzrostu o wysokiej marży” i „zmniejszenia kosztów operacyjnych o ok. 115 mln dol.” – poinformował CFO korporacji.

Plan cięcia kosztów obejmuje „dostosowanie siły roboczej tam, gdzie jest to konieczne i właściwe” – powiedział Wong.

Pod koniec roku finansowego 2022 Lenovo zatrudniało ok. 75 tys. pracowników. Na redukcję załogi zdecydowali się już wcześniej m.in. duzi gracze na rynku PC, jak HP oraz Dell.

W IV kw. 2022 r. Lenovo ograniczyło bieżące wydatki operacyjne o 23 proc. r/r. Cała grupa w związku ze spadkami na globalnych rynkach PC i smartfonów odnotowała sprzedaż mniejszą o 24 proc. r/r, a zysk netto o 32 proc.

Rynek PC jest już bliski stabilizacji

CEO Lenovo Yang Yuanqing ocenia natomiast, że rynek PC „może ustabilizować się szybciej, niż wielu się spodziewa”. Oczekuje się, że sprzedaż komputerów będzie rosła w szybszym tempie niż w 2019 r., czyli czasem sprzed pandemii.

Rynek PC wciąż potrzebuje trochę czasu, aby zmniejszyć zapasy do zdrowszego poziomu. Uważamy, że łączne dostawy prawdopodobnie ustabilizują się na poziomie wyższym niż przed pandemią już w drugiej połowie tego roku” – przypuszcza lider Lenovo.

Z kolei IDC według prognozy z końca ub.r. przewiduje 5,6 proc. r/r spadku dostaw PC w 2023 r. (do 281 mln szt.). Z tym że słabsze będzie pierwsze półrocze, a wraz ze zbliżaniem się 2024 r. spodziewany jest cykl odnowienia bazy sprzętu w segmencie biznesowym.