Dostawy notebooków w 2021 r. okazały się o 19 proc. wyższe niż w 2020 r. i wyniosły 268 mln szt. – według Strategy Analytics. Zdaniem analityków branża priorytetowo potraktowała produkcję notebooków w związku z zapotrzebowaniem związanym z pracą hybrydową i dużej mierze pokonała ograniczenia podaży.

Z podsumowania wynika, że popyt na notebooki w przedsiębiorstwach w IV kw. 2021 r. utrzymywał się na wysokim poziomie, dzięki pojawieniu się Windows 11 i rozwojowi ofert w modelu usługowym: DaaS (device-as-a-service). Z kolei MŚP i konsumenci skorzystali z dużych świątecznych obniżek cen.

Pozostaną problemy z dostawami
Jak stwierdzono, wraz z początkiem 2022 r. branża „musi być ostrożna” w kwestii utrzymujących się problemów z dostawami oraz zwiększonych kosztów transportu i produkcji.

Co zwiększa popyt

W ocenie analityków na rynkach rozwiniętych rosnącej sprzedaży notebooków sprzyjał trend pracy hybrydowej, atrakcyjne cenowo oferty sprzętu z Windows 11 oraz DaaS.

Z kolei na rynkach wschodzących zainteresowanie notebookami zwiększa popyt w MŚP, a konsumenci nadal przechodzą na przenośne urządzenia. Ponadto w IV kw. 2021 r. zrealizowano opóźnione zamówienia z III kw. 2021 r.

Microsoft znalazł sposób na chromebooki?

Widoczny był spadek popytu na chromebooki w II poł. 2021 r. To także efekt wprowadzenia Windows 11 – otóż Microsoft przyciągnął największych dostawców PC niedawno wprowadzonym systemem Windows 11 SE dla edukacji szkolnej.

Windows pozostał również popularny wśród konsumentów, ponieważ popyt na notebooki gamingowe utrzymywał się na wysokim poziomie w okresie świątecznym.

Dostawy notebooków w 2021 r. oraz w IV kw. 2021 r.

Dell i Apple rosły najszybciej w 2021 r.

Lenovo okazało się liderem w IV kw. 2021 r. z 16,2 mln szt., mimo spadku o -9 proc. r/r, odnotowało natomiast wzrost o 6 proc. w porównaniu z III kw. 2021 r.

HP utrzymało drugą pozycję z 14,5 mln szt. w IV kwartale 2021 r., co oznacza spadek o -4 proc. ro/r.

Dell odnotował rekordową sprzedaż notebooków (13,2 mln szt.), tj. o 14 proc. więcej r/r i 8 proc. w porównaniu z III kw. ub.r.

Apple utrzymał impet z III kw. 2021 r. i ustanowił rekord w historii firmy, dostarczając ponad 6,6 mln MacBooków w IV kw. 2021 r., co stanowi 11 proc. r/r.

Acer powrócił do pierwszej piątki po problemach z dostawami w III kw. ub.r.