Lenovo domaga się zakazu sprzedaży laptopów Asus Zenbook w USA, które w jego ocenie naruszają patenty. Złożyło pozew w tej sprawie w sądzie okręgowym dla północnej Kalifornii. Utrzymuje, że tajwański producent naruszył cztery patenty należące do Lenovo, w tym w zakresie technologii Wake-on-LAN, minimalizacji opóźnień w transmisji pakietowej, jednej z technik przewijania multi-touch na płytce dotykowej i mechanizmu zawiasów, które umożliwiają obrót ekranu o 360 st. i pracę na laptopie jak na tablecie. Lenovo złożyło także skargę w Federalnej Komisji Handlu (FTC). Domaga się. obok zakazu sprzedaży produktów naruszających patenty, także zakazu ich dystrybucji i reklamy.

Koncern twierdzi, że wskutek naruszeń poniósł szkody, do których należą utracone zyski. Nie ujawniono, jakiej rekompensaty się domaga. Przedstawiciel firmy zapewnia natomiast, że Lenovo będzie aktywnie chronić swoje patenty (ma ich w sumie ponad 28 tys., a 14 tys. czeka na rozpatrzenie).

W sierpniu br. Asus pozwał Lenovo w Niemczech o naruszenie patentów w zakresie telefonii mobilnej. Lenovo zaoferowało Asusowi umowę wzajemnego licencjonowania jako rozwiązanie.