Top500 poinformowała, że 122 z 500 superkomputerów znajdujących się na liście śledzącej tę branżę organizacji to instalacje Lenovo. Tym samym do tego producenta należy 24 proc. rynku. Chiński producent zdystansował drugie w kolejności HPE (z 79 instalacjami) oraz swoich rodaków z firm Inspur oraz Sugon, a także amerykańskiego producenta Cray. Top500, która gromadzi oraz zestawia dane i statystyki na temat systemów o wielkich mocach obliczeniowych dwa razy do roku publikuje swoje zestawienia najszybszych superkomputerów na świecie.

Komentując informacje Top500, Kirk Skaugen, prezes grupy data center w Lenovo, stwierdził, że jego firmie udało się zdobyć pozycję największego dostawcy superkomputerów dwa lata przed czasem, bo cel ten miał być osiągnięty do roku 2020.

Lenovo twierdzi, że obecnie 17 z 25 najważniejszych na świecie ośrodków uniwersyteckich i instytucji  badawczych wykorzystuje rozwiązania HPC i AI tego producenta.

Najnowszy ranking Top500 przynosi powrót na pierwsze miejsce superkomputera z USA, po pięciu latach dominacji systemów z Chin. Stworzony przez IBM system dla amerykańskiego Departamentu Energii przesunął dotychczasowych chińskich rekordzistów na drugie i czwarte miejsce. Co ciekawe, poprzednio zajmujący czwarte miejsce superkomputer Gyoukou z Japonii w ogóle nie znalazł się w zestawieniu. Jego twórcy zostali aresztowani za nadużycia, a zamawiająca system agencja zrezygnowała z jego rozwoju i przywróciła go do wcześniejszego stanu.