Intel, Lenovo, ośrodki badawcze i uczelnie specjalizujące się w HPC powołują radę wizjonerów (Project Everyscale), która ma na celu upowszechnienie technologii exascale wśród użytkowników różnej wielkości — nie ograniczając się do rządowych i uczelnianych instalacji.

Rada ma rozpocząć działalność na początku 2020 r. Skoncentruje się na opracowaniu sprzętu i komponentów do exascale computing. Jej uczestnicy będą wymieniać informacje jako klienci, co ma pomóc w wyznaczeniu kierunku innowacji.

Według ubiegłorocznej prognozy publikowanej przez Marketwatch, rynek HPC będzie rósł o 6,4 proc. co roku do 2023 r., do wartości 39,6 mld dol. Przetwarzaniem o wysokiej wydajności ma być zainteresowany sektor rządowy, przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe. Wśród zastosowań wymieniono ochronę zdrowia, bezpieczeństwo publiczne, prognozowanie pogody, ochronę środowiska. Do rozwoju systemów o wysokiej wydajności powinno przyczynić się zapotrzebowanie na analitykę danych i zastosowania sztucznej inteligencji. MŚP mają sięgać głównie po moc w modelu usługowym (HPCaaS). Ten segment powinien rosnąć o blisko 12 proc. co roku (za ResearchAndMarkets).

O poszukiwaniu nowych możliwości wzrostu przez producentów w segmencie przetwarzania o najwyższej wydajności świadczy niedawny ruch HPE, które kupiło dostawcę superkomputerów za 1,4 mld dol. Zamierza uzupełnić o HPC ofertę rozliczaną jako usługa w kanale sprzedaży.