Telekomy, producenci aplikacji i dostawcy usług w chmurze mogą najwięcej zarobić na edge computingu – według raportu przygotowanego przez Vertiv i firmę analityczną Omdia. Otóż przewiduje się, że największą część przychodów płynących z wykorzystania rozwiązań brzegowych uzyskają firmy telekomunikacyjne (36 proc.), wyprzedzając producentów aplikacji (30 proc.) i dostawców usług w chmurze (25 proc.).

Mimo tego są wątpliwości, czy dla telekomów koncepcja przetwarzania na brzegu sieci nie okaże się problematyczna.

Problem z prądem

Otóż sieci 5G będą wymagały dużej mocy obliczeniowej. Przetwarzanie brzegowe ułatwi im poradzenie sobie z obciążeniem. Ale, póki co, większość operatorów telekomunikacyjnych nie ma takich możliwości.

Sporym wyzwaniem będzie też zachowanie efektywności energetycznej. Jak wynika z badań opublikowanych w zeszłym roku przez Vertiv, sieci 5G mogą zwiększyć zużycie energii od 150 proc. do 170 proc. do 2026 r. Zwiększyłoby to koszt obsługi sieci 5G i przetwarzania na jej brzegu, zarazem obniżając ich rentowność i trwałość. Efektywność energetyczna będzie musiała zostać osiągnięta w trudnym momencie gospodarczym, kiedy światowe wydatki na IT spadną o 5,1 proc. do poziomu 2,25 bln dol. w 2020 r., jak podaje firma badawcza IDC.

Telekomy potrzebują ekosystemu

Jak stwierdza raport, operatorzy telekomunikacyjni mogą zmaksymalizować przychody z infrastruktury brzegowej, współpracując z dostawcami usług w chmurze w celu stworzenia aplikacji wykorzystujących 5G.

„Oczekiwanie, że operator będzie ekspertem w tworzeniu aplikacji, gier, systemów telemedycznych albo autonomicznych pojazdów i rozwiązań w chmurze jest na wyrost” – zwraca uwagę Bartłomiej Raab, Country Manager w Vertiv Poland. – „Dostawcy telekomunikacyjni wiedzą, że musi powstać ekosystem, w którym poszczególne elementy będą tworzone i utrzymywane wspólnie”.

Partnerstwo tego typu powinno polegać na rozwijaniu zastosowań komunikacji 5G i rozwiązań brzegowych oraz ustaleniu sposobu ich monetyzacji.

Współpraca telekomów z instytucjami technologicznymi, detalicznymi lub z sektorem publicznym może pomóc w pokryciu kosztów wdrażania technologii 5G, rozwiązań brzegowych i infrastruktury pomocniczej.

Dane pochodzą z raportu „Telcos & Edge Computing: Opportunity, Distraction or Threat” („Operatorzy telekomunikacyjni i przetwarzanie na brzegu sieci: szansa, problem czy zagrożenie?”), zleconym przez Vertiv i opracowanym przez Omdia. W badaniu wzięło udział 147 operatorów telekomunikacyjnych z całego świata.

Według MarketsandMarkerts wartość rynku edge computingu wzrośnie z 3,6 mld dol. w 2020 r. do 15,7 mld dol. w 2025 r.