Rynek rozwiązań klimatyzacji precyzyjnej dla centrów danych wzrośnie z 3,3 mld dol. w 2020 r. do ponad 4,3 mld dol. w 2024 r. – według szacunków Omdia.

Liderem jest Vertiv z 23,5 proc. udziału w światowym rynku chłodzenia infrastruktury centrów danych, wyprzedzając kolejną firmę o 10 proc. Vertiv jest również numerem 1 na rynku chłodzenia kubaturowego – ma w nim 37,5 proc. udziału, o ponad 20 proc. więcej niż kolejny dostawca. Takie liczby podaje raport Omdia „Data Center Thermal Management Report 2020” (zawiera dane z lat 2018 i 2019).

W regionie EMEA wartość całego rynku sięgnie ok. 1 mld dol. w 2022 r.

Trzy najważniejsze technologie

Według raportu obecnie dominują trzy technologie odprowadzania ciepła w data center: bezpośrednie odparowywanie (Direct Expansion, DX), wykorzystanie wody lodowej oraz wyparne układy chłodzenia (Evaporative Cooling).

Według raportu rozwiązania takie jak agregaty chłodnicze i systemy chłodzenia kubaturowego, wciąż będą dominować na rynku.

Omdia uważa, że bezpośrednie odparowywanie pozostaje podstawową technologią, ale woda lodowa oraz wyparne układy chłodzenia zyskują na znaczeniu.

Ponadto wciąż rośnie tempo rozwoju dostawców usług chmurowych i kolokacji, co zapewnia dwucyfrowy wzrost sprzedaży central wentylacyjnych (Air Handling Units, AHU).

Wzrost w zanurzeniu

Oczekuje się, że nadal będą rozwijane technologie chłodzenia cieczą, ponieważ operatorzy centrów danych poszukują sposobów na poprawę ich wydajności i poradzenie sobie z coraz bardziej energochłonnymi zadaniami obliczeniowymi.

Omdia przewiduje również silny wzrost zainteresowania rozwiązaniami zanurzeniowymi, jak też montowanymi bezpośrednio na układach scalonych chłodzonych urządzeń (ich sprzedaż ma podwoić się między 2020 a 2024 rokiem).

Potrzeba więcej mocy

Do tej zmiany ma przyczynić się kilka czynników, m.in. rosnące zużycie energii przez procesory i serwery, wzrost ilości danych przetwarzanych w infrastrukturze brzegowej, coraz większa gęstość rozwiązań IT w szafach komputerowych, a także rozszerzone wymogi dotyczące efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju.

Przełom jest coraz bliżej
„Rynek rozwiązań klimatyzacji precyzyjnej w centrach danych zbliża się do punktu zwrotnego” – uważa Lucas Beran, główny analityk Omdia i autor raportu. – „Rozwiązania oparte o chłodzenie powietrzem wciąż sprawdzają się, ale ich wydajność jest ograniczona do chłodzenia szaf z maksymalnym obciążeniem na poziomie 10 kW. Na szczęście pojawiają się nowe technologie chłodzenia, produkty i rozwiązania, które sprostają rosnącej gęstości sprzętu IT i umożliwią utrzymanie dynamiki zmian w przedsiębiorstwach aż do 2024 roku” – twierdzi ekspert.

Ekonomia coraz ważniejsza

Z kolei Vertiv zauważa w raporcie „Data Center 2025: Closer to the Edge”, że w branży centrów danych zaobserwowano masowe przechodzenie przez dostawców usług kolokacyjnych i operatorów hiperskalowych na metody funkcjonowania, w których głównym kryterium decyzyjnym jest ekonomika.

Wzrosła popularność systemów odprowadzających ciepło bezpośrednio z szaf serwerowych i zapewniających chłodzenie cieczą w szafach o dużej gęstości sprzętu, szczególnie stosowanych w projektach HPC.

Na co stawia większość specjalistów

Wśród ponad 800 specjalistów związanych z centrami danych, którzy wzięli udział w badaniu, 42 proc. oczekuje, że w przyszłości wymagania dotyczące chłodzenia będą zaspokajane przez systemy mechaniczne. Natomiast 22 proc. twierdzi, że pomoże chłodzenie cieczą i powietrzem z zewnątrz, co prawdopodobnie wynika z coraz częściej obserwowanej bardzo dużej gęstości szaf.