Krzysztof Gawkowski jest typowany na ministra cyfryzacji w randze wicepremiera w nowym koalicyjnym rządzie – wynika z nieoficjalnych informacji.

Krzysztof Gawkowski jest wiceprzewodniczącym Nowej Lewicy (od 2021 r.). Był posłem na Sejm w minionej kadencji (2019 – 2023). Zasiadał w sejmowej komisji cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii. Według biogramu to także dyrektor Polskiego Instytutu Cyberbezpieczeństwa i nauczyciel akademicki, kierownik Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie.

Gawkowski na razie nie potwierdza, czy stanie na czele resortu (sprawa stanowiska wicepremiera dla niego jest jasna, bo wpisano ją do umowy koalicyjnej). Pytany w RMF FM, czy „czuje się gotowy do podjęcia misji wicepremiera i ministra cyfryzacji”, stwierdził: „Nie chcę mówić o personaliach, bo o sobie trudno jest mówić„. „Funkcja wicepremiera będzie miała znaczenie, gdy będziemy wiedzieli, z jakim ministerstwem będzie się wiązała” – stwierdził z kolei w rozmowie z Onetem. Według niego skład rady ministrów zostanie ogłoszony za 3 – 4 tygodnie (póki co misję tworzenia rządu ma Mateusz Morawiecki).