Według ustaleń laboratorium informatyki śledczej w porównaniu z ub. rokiem liczba przypadków utraty informacji ze środowisk wirtualnych wzrosła o 140 proc. W ciągu minionych 12 miesięcy 53 proc. respondentów doświadczyło takiej sytuacji pięciokrotnie, a 12 proc. – więcej niż pięć razy. Przyczynami były najczęściej uszkodzenia systemu plików i wirtualnego dysku wewnętrznego bądź pamięci RAID. Rzadziej zdarzały się uszkodzenia napędów i serwerów oraz usunięcie lub uszkodzenie plików w wirtualnych systemach pamięci masowej.

Wyniki ankiety wskazują, że utraty danych obawia się sporo firm korzystających z usług w chmurze. Ponad połowa badanych (55 proc.) nie ma zaufania do zewnętrznych dostawców rozwiązań cloud w kwestii bezpieczeństwa. Jeszcze mniej respondentów (39 proc.) stwierdziło, że współpracujący z nimi dostawcy wskazali procedury postępowania w razie utraty informacji.

– Utrata danych ze środowisk wirtualnych może mieć poważne skutki. Każde zakłócenie wirtualnej infrastruktury, niezależnie od tego jak jest rozległe, wywiera wpływ nie tylko na konkretny dział, lecz także na całe przedsiębiorstwo – mówi Paweł Odor, główny specjalista Kroll Ontrack w Polsce.

Ankietę przeprowadzono podczas tegorocznego forum VMworld. Wzięło w niej udział 369 respondentów. Wśród nich 79 proc. określiło siebie jako ekspertów od środowisk wirtualnych i VMware’a.