Wielkie zmiany w fakturowaniu są coraz bliżej. Po niemal pół roku oczekiwania ukazał się projekt Ministerstwa Finansów, wprowadzający obowiązkowe korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur od 1 stycznia 2024 r. Na taki termin pozwoliła Bruksela. Na nowe przepisy czekają przedsiębiorstwa, księgowi i dostawcy oprogramowania. Zwłaszcza duże firmy będą miały co robić z przygotowaniem zespołów do stosowania KSeF i integracją z innymi systemami. Na pocieszenie można dodać, że przez pierwsze półrocze 2024 r. prawdopodobnie nie będzie jeszcze kar za brak wdrożenia KSeF.

Krajowy System e-Faktur umożliwia wystawianie i udostępnianie faktur ustrukturyzowanych w formacie xml, zgodnym ze strukturą logiczną e-Faktury FA(1). Faktury będzie można wystawiać z pomocą narzędzi udostępnionych przez fiskusa, jak i programów komercyjnych. Jak będzie działał nowy system, piszemy tutaj.

Wszyscy podatnicy VAT mający siedzibę w Polsce, albo stałe miejsce prowadzenia działalności, będą musieli wystawiać faktury w formie ustrukturyzowanej, także w transakcjach z przedsiębiorstwami i konsumentami zagranicznymi.

Ministerstwo twierdzi, że KSeF usprawni obrót gospodarczy przez wprowadzenie jednego standardu e-faktury, zamianę dokumentów papierowych i elektronicznych (PDF) na dane cyfrowe, cyfryzację i automatyzację obiegu faktur pomiędzy podatnikami oraz ich księgowania.

Resort ogłosił również konsultacje projektu ustawy wprowadzającej e-fakturę jako powszechny system rozliczania. Potrwają do 23 grudnia 2022 r.

Można już sprawdzać, jak działa KSeF

Od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy mogą dobrowolnie korzystać z KSeF. Problem w tym, że jak dotąd księgowi nie mają czasu na testowanie systemu.

Słabo jest też z gotowością do wdrożenia nowego systemu. Ponad 40 proc. firm o nim nie słyszało.

Integracja z mikrofirmą

Ministerstwo udostępniło przedsiębiorcom Aplikację Podatnika KSeF, która ma funkcjonalności pozwalające na zarządzanie procesem fakturowania w przedsiębiorstwie. Niedawno zintegrowano aplikację e-mikrofirma z KSeF.

Aplikacja Podatnika KSeF i informacje o systemie są dostępne tutaj.

MF: wiele plusów KSeF

KSeF uszczelni system podatkowy i ograniczy pole do nadużyć. Resort finansów za ponad 250 mln zł buduje nowe centrum danych, które zajmie się m.in. obsługą KSeF. Jak przekonuje, nowa e-faktura przełoży się na szereg korzyści dla firm.

Wymienia m.in. szybszy zwrot VAT (40 dni) oraz łatwiejsze i szybsze korygowanie faktur, uproszczenie obowiązków sprawozdawczych, np. ograniczenie obowiązków w JPK_VAT z deklaracją. Podatnicy nie będą musieli wystawiać duplikatów (e-faktury w KSeF nie zgubią się, nie zniszczą, będą przechowywane przez 10 lat).