UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające w związku z podejrzeniem możliwości stosowania naruszających konkurencję praktyk przez dostawców platform dystrybucji cyfrowej gier wideo. Dotyczy ono w szczególności PlayStation Store (Sony) i Steam.

„Widzimy, że na tym rynku może dochodzić do praktyk ograniczających konkurencję ze strony największych graczy. Dlatego wszcząłem postępowanie wyjaśniające i zleciłem kontrolę u trzech przedsiębiorców. Obecnie analizujemy zebrany materiał dowodowy” – poinformował prezes UOKiK, Tomasz Chróstny.

UOKiK twierdzi, że skontrolował siedzibę jednej ze spółek z grupy Sony, a także dwóch twórców i wydawców gier wideo.

Jak zapowiada, sprawdzi, czy w zebranym materiale są dowody np. na niedozwolone porozumienia albo nadużywanie dominującej pozycji przez dostawców platform dystrybucji cyfrowej gier wideo (jak ograniczanie sprzedaży gier u konkurencji i w e-sklepach, ingerencja w ceny).

Jak zaznacza UOKiK, postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom.

Jeśli podejrzenia się potwierdzą, wówczas prezes urzędu rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom. W takim wypadku przedsiębiorcy grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu, a menedżerom do 2 mln zł.