Jednocześnie firmy w stanie likwidacji lub upadłości nie będą zobligowane do korekty VAT-u naliczonego. Zmiana jest korzystna dla fiskusa, ale nie dla przedsiębiorców, bo odpowiadają oni za skutki upadłości swoich kontrahentów – nie będą mogli skorygować podatku, mimo że nie zobaczyli pieniędzy za towar. Pozostanie im dochodzenie należności (wraz z VAT-em) w postępowaniu upadłościowym, tak jak w przypadku innych wierzycieli. Pomijając fakt, że postępowania upadłościowe ciągną się zwykle latami, może okazać się, że dostawca nie odzyska ani grosza z masy upadłości.

Opisana zasada dotyczy korekty VAT-u w sytuacji zaległości płatniczych lub nieuregulowania zobowiązań przez nabywcę towaru lub usługi przez okres dłuższy niż 150 dni. W nowelizacji rozszerzono także zakres stosowania ulgi na złe długi na podmioty powiązane. W przypadku gdy podmiot powiązany nie zapłaci za towar lub usługę w ciągu 150 dni od upływu terminu zapłaty, dostawca będzie mógł dokonać redukcji należnego VAT-u. Do tej pory takie rozwiązanie było stosowane przy transakcjach z podmiotami niepowiązanymi.

Nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca br. Są częścią ustawy, która m.in. wprowadza tzw. odwrócony VAT w handlu telefonami komórkowymi, laptopami, tabletami i konsolami do gier.