Konsumenci zaciskają pasa
W marcu sprzedaż detaliczna wzrosła symbolicznie o 0,1 proc. rok do roku – ustalił GUS. Analitycy nie spodziewali się, że będzie tak źle. Z gospodarki nadchodzą niepokojące wieści.

Prognoza wzrostu sprzedaży za marzec wynosiła 0,75 proc. Można pocieszyć się, że większy od średniej był wzrost sprzedaży detalicznej w branży RTV i AGD – 0,6 proc. (GUS nie prowadzi osobnej statystyki dla segmentu komputerowego). Skalę zapaści unaocznia porównanie z zeszłym rokiem – w marcu 2012 r. wzrost rok do roku w handlu detalicznym wyniósł wg GUS 10,7 proc. Obroty w detalu w marcu br. zwiększyły się o 1,2 proc. Było lepiej niż w lutym (spadek o 1,8 proc. rok do roku).
Złe wieści nadchodzą z polskiej gospodarki. Bezrobocie utrzymuje się na wysokim poziomie i wyniosło w marcu 14,3 proc. (o 0,1 pp mniej niż w lutym), co nie pozostaje bez wpływu na popyt konsumencki. Wzrost PKB w IV kw. 2012 r. GUS skorygował na 0,7 proc. (z 1,1 proc.). O 4,1 proc. spadły inwestycje. Takiego dołka nie było nawet w 2009 r. Rośnie zadłużenie kraju. W lutym br. sięgnęło 815 mld zł. Deficyt sektora finansów publicznych wyniósł w 2012 r. 3,9 proc. (również był większy od prognoz), co oznacza przekroczenie unijnej bariery 3,5 proc. Polska nadal będzie objęta procedurą nadmiernego deficytu, choć resort finansów uspokaja, że sankcje nam nie grożą (Bruksela zapewne da czas na zrównoważenie budżetu). Ministerstwo obniżyło prognozę wzrostu PKB w 2013 r. z 2,2 do 1,5 proc.
Niedawno większość ekonomistów przypuszczała, że I połowa br. będzie dołkiem kryzysu, teraz niektórzy nie są tego pewni. Nawet optymiści zgadzają się, że poprawa – o ile nastąpi – nie będzie szybka.
Podobne aktualności
95 proc. polskich firm pod ochroną
Znakomita większość przedsiębiorstw stosuje środki bezpieczeństwa ICT - według GUS.
W 75 proc. polskich firm nie ma specjalistów ICT
W czasach pandemii cyfryzacja ma przyspieszać, ale jak skoro większość polskich przedsiębiorstw nie ma w załodze ani jednego fachowca od technologii informatycznych.
Przetarg na 6 tys. smartfonów
Na zakup przeznaczono blisko 10 mln zł. Wpłynęła tylko jedna oferta.