Większość przedsiębiorstw z branży IT nadal poszukuje pracowników na stanowiska średniego i wyższego szczebla. Jednak co czwarta firma planuje ograniczyć procesy rekrutacyjne, a niemal co trzecia chce z nich zupełnie zrezygnować – według badania Antal Market Research przeprowadzonego na ponad 200 firmach z sektora nowych technologii podczas wakacji br.

Zdaniem ekspertów to jednak przejściowa sytuacja.

„Oceniamy, że po krótkim spowolnieniu dynamiki zatrudnienia, obecny stan rzeczy pozytywnie wpłynie na długofalowe zapotrzebowanie kadrowe” – prognozuje Fabian Pietras, dyrektor Antal IT Services.

Zauważa, że przed zespołami IT stawiane będą jeszcze wyższe wymagania w zakresie zapewnienia ciągłości biznesowej. Ponad 60 proc. firm z sektora skupia się na ulepszeniu komunikacji online, produktów i usług – twierdzi dyrektor.

Źródło: Antal

Częściej szukają, ostrożniej wybierają

W II i III kw. br. konsultanci Antal zaobserwowali wzmożoną aktywność kandydatów z branży IT na rynku pracy, którzy częściej deklarowali poszukiwanie nowej pracy i odpowiadali na ogłoszenia.

Specjaliści i menedżerowie IT są jednak ostrożniejsi w wyborach i dokładniej weryfikują oferowane warunki, zwłaszcza w aspektach związanych z bezpieczeństwem zatrudnienia. Preferują podmioty o stabilnej pozycji na rynku. Wynika to ze wzrostu liczby zwolnień w branży. Wybór nowych stanowisk jest mniejszy niż kiedyś.

Firmy o stabilnej pozycji na rynku mają obecnie dużą szansę na pozyskanie dotychczas niezwykle trudno dostępnych kompetencji.

„Firmy planujące wykorzystać ten czas na pozyskanie talentów powinny mieć na uwadze, że dużo częściej, jako forma współpracy preferowana jest umowa o pracę. Kandydatom wydaje się być ona stabilniejsza od B2B”– komentuje Katarzyna Michaliszyn, Consultant, Antal IT Services.

Ponadto kandydaci nie tak chętnie jak kiedyś akceptują konieczność relokacji. Absolutnym warunkiem rozważenia oferty jest możliwość przynajmniej częściowego pełnienia obowiązków zdalnie. Taka opcja jest oceniana jako zarówno wygodna, jaki i bezpieczna.

Weryfikacja w wersji soft

Kandydaci z kolei mogą się spodziewać podczas udziału w procesie rekrutacyjnym weryfikacji umiejętności miękkich, w szczególności pod kątem zarządzania i organizacji czasu pracy.

„Firmy także stawiają na zatrudnienie pracowników bardziej doświadczonych, którzy nie wymagają dodatkowych szkoleń oraz specjalnych procesów wdrożeniowych” – dodaje Martyna Grunt-Mejer, Consultant, Antal IT Services.

O co powinien zadbać HR

Najwięcej respondentów reprezentujących branżę IT (32 proc.) wskazuje, że kluczowym aspektem HR dla ich działalności jest obecnie zdalny onboarding pracowników oraz dostosowanie zakresu obowiązków pracowników do wymogów, jakie niesie za sobą praca zdalna. Zapewnienie bezpiecznych warunków pracy w czasie pandemii staje się kolejnym zadaniem.

Źródło: Antal

Badanie Antal Market Research „Puls rynku pracy specjalistów i menedżerów” zostało przeprowadzone wśród 203 firm z sektora nowych technologii metodą CATI w okresie czerwiec-sierpień 2020 r.