Wrocławski sąd rejonowy zarejestrował połączenie VR Factory Games SA (poprzednio: Surfland Systemy Komputerowe SA) z VR Factory Games sp. z o.o.

Tym samym dokonała się fuzja przygotowywana od I poł. 2020 r. W lutym ub.r. poinformowano o wyborze takiej opcji. Plan połączenia przyjęto w końcu 2020 r.

Fuzja nastąpiła poprzez przeniesienie całego majątku VR Factory Games sp. z o.o. na VR Factory SA, czyli dawny SSK SA. W zamian wspólnicy VR Factory Games sp. z o.o. obejmą akcje nowej emisji. Siedzibą nową spółki jest Warszawa. Dawni udziałowcy SSK SA zachowają w niej ok. 15 proc. akcji.

Czas na VR i AR

Nowy podmiot, czyli VR Factory Games SA, zajmie się tworzeniem i dystrybucją gier oraz aplikacji B2C i B2B wykorzystujących technologię VR i AR (w tym mają być m.in. szkolenia VR i narzędzia wsparcia procesów biznesowych). Wybór takiej opcji dawny Surfland uzasadniał dynamicznie rosnącym rynkiem VR i AR.

Integracja IT przeszła do innej spółki

Wcześniej segment integracji IT wydzielono z SSK SA do Surfland Systemy Komputerowe sp. z o.o., którą w październiku br. przejął Euvic IT. W tej formie trwa więc kontynuacja dotychczasowej ponad 30-letniej działalności Surflandu.

Nowy prezes

Szefem połączonego przedsiębiorstwa – VR Factory Games SA – został Sławomir Matul, dotąd udziałowiec i prezes VR Factory sp. z o.o.

Przedsiębiorca ma 24-letnie doświadczenie w obszarze rozwoju spółek z branży reklamowej i technologicznej, a także blisko 6-letnie w tworzeniu aplikacji opartych na VR i AR.

Dotychczasowy szef SSK SA (od września 2020 r.), Artur Górski, złożył rezygnację. Jako powód wskazał zakończenie procesu połączenia.

Początki Surflandu sięgają 1989 r., gdy w PPH Surfland powstał dział komputerowy, jeden z pierwszych w Polsce autoryzowanych serwisów HP i sklep komputerowy we Wrocławiu. W 1998 r. dział wydzielono w osobą spółkę Surfland Systemy Komputerowe. W 2011 r. SSK wszedł na giełdę. Rok temu, przygotowując plan połączenia, wartość ówczesnego SSK oszacowano na blisko 6,95 mln zł, a VR Factory Games sp. z o.o. na ok. 35,6 mln zł.