Software AG analizuje opcje strategiczne, w tym możliwość sprzedaży – wynika z nieoficjalnych informacji Bloomberga. Niemiecki koncern, która działa w ponad 70 krajach (w tym w Polsce) jest w fazie transformacji i w ostatnich latach pokazuje jedynie niewielkie wzrosty.

W ciągu ponad 3 lat, jakie minęły od powołania aktualnego CEO, jakim jest Sanjay Brahmawars, kurs akcji spółki spadł z ponad 40 euro do mniej niż 35 euro (obecnie kapitalizacja to ok. 2,6 mld euro) – według DPA, mimo że po drodze nastąpiło globalne przyspieszenie cyfrowej transformacji spowodowanej pandemią.

Coraz więcej z subskrypcji

Software AG tak jak większość koncernów software’owych dąży do ograniczenia jednorazowych projektów i oparciu biznesu na modelu abonamentowym. W krótkim terminie jednak mniej dużych, pojedynczych umów sprzedaży obija się na niewielkim wzroście przychodów. Ale to powinno się zmienić w średnim terminie.

Po 3 kwartałach 2021 r. Software AG osiągnął 597 mln euro przychodów (+3 proc. r/r po stałych kursach walut) oraz 85,6 mln euro EBIDTA (19,8 proc. marży wobec 19,2 proc. w ub.r.).

W III kw. 2021 r. przychody grupy z subskrypcji oraz SaaS stanowiły 43 proc. przychodów z produktów oraz 40 proc. w 3 kwartałach 2021 r.

W biznesie cyfrowym w III kw. br. 88 proc. zamówień stanowiły subskrypcje i SaaS, a powtarzalne przychody generowały 94 proc. przychodów z produktów. Wskaźnik rocznych powtarzalnych przychodów (ARR) wzrósł o 9 proc.

Celem 1 mld euro przychodów

Celem w średnim terminie jest osiągnięcie 1 mld euro przychodów, 25 – 30 proc. marży EBIDTA, 85 – 90 proc. powtarzalnych przychodów z produktów w 2023 r.

Na koniec września br. Software AG w ponad 70 krajach zatrudniał 4749 pracowników, o 2 proc. więcej niż przed rokiem.

Software AG należy do pionierów branży. Firma działa od 1969 r. i jak twierdzi, „pomogła ponad 10 tys. organizacjom w korzystaniu z oprogramowania”.