Sąd Rejonowy Poznań Stare Miasto wyraził zgodę na rozpoczęcie procesu sanacyjnego wobec spółek Komputronik SA i Komputronik Biznes. Wniosek w tej sprawie został złożony na początku marca, po wydanej przez skarbówkę decyzji ws. VAT wobec Komputronika na sumę 39,2 mln zł (do tego dochodzi ok. 18,7 mln zł odsetek).

Decyzja organów skarbowych nie jest prawomocna. Spółka ocenia ją jako rażąco bezpodstawną, zawierającą wiele błędów formalnych i proceduralnych. Ocenia prawdopodobieństwo jej uchylenia jako wysokie.

Komputronik: normalnie działamy

Komputronik zapewnia, że zgoda sądu na sanację pozwala na normalne funkcjonowanie i prowadzenie sprzedaży na dotychczasowych zasadach. "Zarówno sklepy stacjonarne jak i sklep internetowy działają płynnie, codzienna sprzedaż oraz wysyłki są realizowane zgodnie z zamówieniami, konsumenci mają stały i swobodny dostęp do pełnej oferty produktowej oraz usługowej, a także bez przeszkód mogą korzystać m.in. z prawa do reklamacji czy zwrotu zakupionego towaru." – informuje Komputronik.

W ocenie Komputronika postępowanie sanacyjne pozwoli uzdrowić sytuację finansową obydwu spółek. Zarząd podkreśla determinację, by kontynuować działalność. Równolegle prowadzone są rozmowy z instytucjami finansującymi, partnerami biznesowymi oraz klientami. Spółka deklaruje dialog z klientami detalicznymi i biznesowymi.

Powstaje plan na kolejne kwartały

W związku z rozpoczęciem procesu sanacyjnego zapowiedziano intensyfikację prac nad planem działania w najbliższych kwartałach. Powstaje budżet na kolejny rok finansowy rozpoczynający się od 1 kwietnia 2020 r. Planowane są dalsze działania marketingowe.

Grupa wykazała poprawę wyników w IV kw. 2019 r., gdy EBIDTA wyniosła ponad 12 mln zł. Według Komputronika zrewidowana w 2019 r. strategia, działania optymalizacyjne i efektywnościowe przyniosły już pierwsze rezultaty.