„Nasza sprzedaż w całym roku była dotknięta niezwykłymi zdarzeniami – takimi, których grupa nie doświadczała nigdy w swojej 24-letniej historii” – komentuje miniony rok obrotowy 2019/2020 prezes Komputronika Wojciech Buczkowski w liście do akcjonariuszy.

W całym roku (1 kwietnia 2019 r. – 31 marca 2020 r.) grupa Komputronik osiągnęła 1,65 mld zł przychodów (-17,4 proc. r/r). Skonsolidowany wynik na sprzedaży pomniejszony o koszty sprzedaży i ogólnego zarządu – bez uwzględniania kosztów o charakterze jednorazowym – wyniósł (-29,5) mln zł. Strata netto przypadająca akcjonariuszom wyniosła (-83,5) mln zł.

Za pierwsze trzy kwartały średnia marża na sprzedaży sięgnęła 10,7 proc., a w ostatnim kwartale – 7 proc. (jednostkowo w Komputronik SA – 6,6 proc. w ostatnim kw.).

Za rok obrotowy grupa wygenerowała 164 mln zł zysku ze sprzedaży, o ponad 27 proc. mniej niż w roku poprzednim.

Koszty sprzedaży i ogólnego zarządu spadły o 3,5 proc., do 200,7 mln zł. Ograniczenie kosztów dotyczyło głównie wynagrodzeń, funduszy marketingowych i wydatków na najem powierzchni handlowych. Jednak koszty odpraw i odszkodowań związane z cięciem zatrudnienia wyniosły w grupie jednorazowo 6,5 mln zł. Do tego doszły koszty wejścia w sanację.

Komputronik SA 120 mln zł na minusie

W spółce Komputronik SA zysk na sprzedaży wyniósł 134,7 mln zł (179,2 mln zł rok wcześniej).

Strata spółki na działalności operacyjnej wyniosła (-35,8) mln zł, a netto (-120,3) mln zł. Wynik EBITDA to (-10,2) mln zł w porównaniu do 24,5 mln zł w poprzednim roku.

O rocznych wynikach spółka wstępnie już informowała. W większości straty mają charakter niepieniężny tzn. nie zmniejszają zasobów finansowych grupy.

Wyniki grupy Komputronik w roku 2019/2020 vs. rok 2018/2019
Przychody ze sprzedaży: 1,65 mld zł vs. 1,998 mld zł
Zysk brutto na sprzedaży: 164 mln zł vs. 225,5 mln zł
Marża brutto na sprzedaży: 9,9 proc. vs. 11,3 proc.
Zysk na działalności operacyjnej: (-50,4 mln zł) vs. 16,6 mln zł
Zysk netto: (-83,3 mln zł) vs. 7,9 mln zł.

Ubezpieczyciele skasowali limity

„To bardzo dotkliwe straty i, niestety, skutek decyzji urzędniczych, które w tak olbrzymi sposób wpłynęły na Grupę Komputronik” – komentuje prezes Wojciech Buczkowski.

Podsumowując miniony rok wskazuje na szereg zdarzeń i czynników. Mianowicie m.in. znaczące negatywne skutki miało cięcie limitów przez ubezpieczycieli należności handlowych (ubezpieczających dostawców Komputronika), związane z kontrolami podatkowymi w tych podmiotach.

Limity ograniczano od 2017 r., a na początku roku obrachunkowego, tj. w kwietniu 2019 r. Euler Hermes zredukował do zera globalne limity ubezpieczenia kredytu kupieckiego dla grupy Komputronik. Pozostali czołowi ubezpieczyciele, Atradius i Coface, zrobili to samo w kolejnych miesiącach – informuje prezes grupy.

W rezultacie spółka musiała podjąć radykalne działania, takie jak wyprzedaże, powracając do zysku w IV kw. 2019 r. (III kw. roku obrachunkowego).

W sumie w ciągu roku magazyny opróżniono z towaru za ok. 100 mln zł. Wartość zapasów spadła z 217,5 mln zł na początku roku obrachunkowego do 116,5 mln zł na koniec marca br.

Niespodziewane uderzenie skarbówki

Jednak w lutym 2020 r. na grupę spadł dotkliwy cios – wielkopolski UCS naliczył Komputronikowi 39,2 mln zł VAT (ok. 60 mln zł z odsetkami) za marzec – maj 2014 r. Decyzja, z którą spółka się nie zgadza i złożyła odwołanie, była bezpośrednią przyczyną wniosków o wszczęcie postępowania sanacyjnego wobec Komputronik SA i Komputronik Biznes.

Sytuacja ta wpłynęła na płynność funkcjonowania łańcucha dostaw. Ponadto nie mógł być wykorzystywany faktoring należności, których objętym jest wielu partnerów Komputronika, co spowodowało wstrzymanie sprzedaży do wielu klientów w pierwszych tygodniach. Ze względu na początkowy okres niepewności wśród kontrahentów ucierpiał także Komputronik Biznes – wynika z komentarza prezesa.

Covid zamknął salony

Do tego doszły ograniczenia związane z Covid-19, aż 24 na 27 salonów Komputronika objął lockdown.

Sprzedaż w marcu br. spadła o ponad 46 proc. rok do roku. Bardzo słabe wyniki w I kw. 2020 r. (IV kw. roku finansowego) znacząco przyczyniły się do straty w całym roku finansowym.

W I kw. 2020 r. (IV kw. roku obrachunkowego) przychody grupy ze sprzedaży były niższe o ok. 117 mln zł niż rok wcześniej (spadek z 438 mln zł do 321 mln zł, czyli -27 proc.).

Skromne bonusy i premie

Spadek sprzedaży i jeszcze większy na wartości zakupów pociągnął za sobą niższe bonusy, dopłayt i premie od producentów i dystrybutorów. To kolejny istotny czynnik negatywnie wpływający na wyniki finansowe grupy w minionym roku.

II kw. 2020 r. już rentowny

„Miniony rok z pewnością był najgorszym w naszej długiej historii. Niemniej jednak nie poddajemy się” – deklaruje prezes Buczkowski.

Według niego drastyczne cięcia kosztów umożliwiły odzyskanie rentowności już w II kw. 2020 r. (I kw. nowego roku finansowego). Według wstępnych, szacunkowych danych zysk netto wyniósł ponad 4 mln zł.

Lider grupy zapewnia również, że niemal wszyscy dostawcy kontynuują współpracę, a klienci biznesowi odzyskali zaufanie.

„Podpisujemy nowe umowy, otrzymujemy nowe zamówienia i realizujemy coraz więcej projektów z obszaru IT” – zapewnia Wojciech Buczkowski.