Najczęściej zdezorientowani są użytkownicy MacBooków. Następne w kolejności są chromebooki, a za nimi urządzenia HP i Della – według danych Broadband Deals.

Kolejność ustalono analizując zapytania w Google’u związane z wydajnością komputera, zasilaniem, Wi-Fi i wykonaniem zrzutu ekranu, w połączeniu ze słowami „MacBook”, „HP”, „Dell” i „chromebook” (np. „Jak wykonać zrzut ekranu na laptopie Dell”).

Jak się okazało MacBooki mają największą liczbę wyszukiwań miesięcznie (182,9 tys.) we wszystkich czterech tematach.

Na drugim miejscu znalazły się chromebooki (156,6 tys.).

Z kolei użytkownicy HP co miesiąc wpisują w Google’u 99,8 tys. zapytań dotyczących zasilania, internetu, wydajności i zrzutu ekranu.

Wygląda natomiast na to, że urządzenia Della należą do najłatwiejszych w użyciu – stwierdza Broadband Deals – ze względu na niższą średnią miesięcznych wyszukiwań (50 tys., czyli o ponad 130 tys. mniej niż w przypadku MacBooków).

Proste czynności powodują częste problemy

Dane wskazują również, co sprawia najczęściej kłopoty użytkownikom.

Wynika z nich, że ludzie najczęściej nie wiedzą, jak wykonać zrzutu ekranu – pytanie o to okazało się numerem 1 dla wszystkich czterech marek komputerów, analizowanych w badaniu (MacBook, HP, Dell i Chromebook) – w sumie w ciągu miesiąca zapytano o to w Google’u blisko 387 tys. razy.

Najczęściej właściciele MacBooków nie radzą sobie z tym zadaniem (143 tys. zapytań) – wynika z badania.

Za nimi są użytkownicy chromebooków (blisko 136 tys.), HP (71,1 tys.) i Della (36,7 tys.).

Użytkownikow interesuje wydajność

Każdego miesiąca na całym świecie w Google’u wpisywanych jest ponad 86 tys. zapytań dotyczących wydajności komputera (w tym problemów z szybkością, dźwiękiem, klawiaturą lub Bluetooth) na urządzeniach MacBook, HP, Dell i Chromebook.

W tym przypadku również najczęściej informacji potrzebowali użytkownicy MacBooków (36,7 tys.). Pozostałe marki uplasowały się następująco: HP (23,4 tys.), Chromebook (16,7 tys.) i ​​Dell (9,3 tys.).

Dlaczego sprzęt nie działa

Pytania o to, jak włączyć urządzenia i dlaczego się nie włączają, generują blisko 10 tys. wyszukiwań (dotyczących 4 wspomnianych rodzajów urządzeń), ale tutaj posiadacze HP i chromebooków najczęściej mają problem (po 3,3 tys.). Za nimi są właścieiele MacBooków (2,5 tys.). Dużo rzadziej poszukiwane są wyjaśnienia dotyczące sprzętu Della (760).

Wyszukiwania związane z łączeniem się z internetem są przeprowadzane blisko 5,7 tys. razy razy w miesiącu, obok słów „MacBook”, „HP”, „Dell” i „chromebook”. Spośród tych marek użytkownicy Della zazwyczaj zwracają się do Google’a, aby rozwiązać problemy z łącznością Wi-Fi (2,3 tys.).

Użytkownicy komputerów HP i chromebooków zadają takie pytania średnio odpowiednio 1,95 tys. i 790 razy w miesiącu, a użytkownicy MacBooków najmniej (630).

Najczęściej zadawane pytania

Analiza zapytań w Google’u dotyczących problemów wskazuje, że zaskakująco często użytkownicy komputerów potrzebują pomocy w wykonaniu prostych czynności i wiedzy w podstawowych kwestiach.

Na topie jest zdecydowanie problem pt. „jak zrobić zrzut ekranu” (603 tys. wyszukiwań miesięcznie).

Sposób resetowania komputera powoduje 20,4 tys. wyszukiwań każdego miesiąca, a trzecie najpopularniejsze zapytanie z cyklu „jak to zrobić”, dotyczy kopiowania i wklejania.

Zapytania typu „co to jest” są również powszechne (prawie 40 tys.). Najczęściej zadawane są pytania to, czym jest wirus komputerowy, jaki jest mój system operacyjny i po co jest RAM.

Następne w kolejności są „laptop/komputer nie włącza się” (27,7 tys.).

Według badania miesięcznie przeprowadzanych jest 24,8 tys. wyszukiwań związanych z łącznością Wi-Fi. Najczęściej zadawane pytanie to „Jak połączyć się z Wi-Fi”, a następnie „jaka jest moja przeglądarka” i „jak połączyć się z internetem”.

Wyszukiwań związanych z wydajnością komputera przeprowadza się 39,9 tys., zwykle takich jak: „dźwięk laptopa/desktopa/komputera nie działa”, „czy mój laptop/dekstop/komputer ma Bluetooth” i „dlaczego mój laptop/dekstop/komputer działa powoli”.