Accenture ogłosiło, że zaprzestaje działalności w Rosji z powodu inwazji na Ukrainę. Zespół firmy w tym kraju liczył niemal 2,3 tys. osób. Jednocześnie Accenture poinformowało, że nie prowadzi działalności na Ukrainie, zapowiedziała natomiast pomoc ukraińskim pracownikom firmy na całym świecie i pomoc telemedyczną na Ukrainie oraz wsparcie finansowe organizacji non-profit m.in. tych pomagających uchodźcom w Polsce.

Accenture dołączyło do szeregu firm, które wstrzymały działalność w Rosji. O zawieszeniu sprzedaży zdecydowały m.in. Intel, AMD, TSMC, Amazon, Lenovo, Dell, HP, HPE, Nokia, Ericsson, DXC Technology, w tym przejęty przez tę firmę Luxoft.

Rosjanie już nie zapłacą telefonem

Apple oprócz zaprzestania sprzedaży wszystkich produktów (choć embargo nałożone na Rosję dopuszcza produkty konsumenckie), zdecydowało również o zawieszeniu usługi Apple Pay w Rosji. Analogiczny krok poczyniło Google ze swoją usługą płatności mobilnych.

Działalność w Rosji wstrzymali także dostawcy oprogramowania, jak Oracle i SAP.

Z kolei Microsoft zapowiedział wsparcie Ukrainy w czterech obszarach: ochrony przed cyberatakami, sponsorowanymi przez państwo kampaniami dezinformacyjnymi, wsparcie pomocy humanitarnej oraz ochronę pracowników firmy. Microsoft już przed inwazją informował ukraińskie władze o zagrożeniach cybernetycznych i wskazywał możliwości obrony.

Jak zapowiedziano, m.in. witryna MSN.com, nie będzie wyświetlać treści sponsorowanych przez państwo z Russia Today lub Sputnika. Aplikacja wiadomości RT zostanie usunięta ze sklepu Microsoft Store, w wyszukiwarce Bing obniżono pozycję RT i Sputnika.

Premier Ukrainy do Microsoftu i Sony: „Opuśćcie rosyjski rynek!”

Microsoft po wybuchu wojny nie wycofał się jednak całkowicie z biznesu w Rosji. Ukraińskie władze zaapelowały do Microsoftu, jak i Sony, aby wyłączył konta Xbox oraz Playstation w Rosji i na Białorusi. „Jeżeli życie ludzkie ma dla was wartość, powinniście opuścić rosyjski rynek!” – nawołuje oba koncerny na Twitterze wicepremier Mychajło Fedorow.

Wiedźmin nie dla Rosjan

Rosjanie nie pograją już natomiast z CD Projektem, który ogłosił wstrzymanie sprzedaży swoich produktów w Rosji oraz na Białorusi. Spółka szacuje, że łączny udział Rosji i Białorusi w przychodach ze sprzedaży produktów CD Projekt Red oraz GOG.com w ostatnich 12 miesiącach wyniósł odpowiednio ok. 5,4 proc. i ok. 3,7 proc.

O zawieszeniu sprzedaży do Rosji i Białorusi informował także Bloober Team.