„Zdalna szkoła+” – tak nazwano nowy program, którego budżet wyniesie 180 mln zł na zakupy laptopów i tabletów dla szkół – według zapowiedzi Ministerstwa Cyfryzacji. Nabór wniosków w Centrum Projektów Polska Cyfrowa ruszy 15 maja. Działanie jest finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Rozdysponowano już całe 187 mln zł dostępnych w poprzedniej puli programu (od 1 kwietnia br.).
 

Nowe warunki

W porównaniu z zakończoną już pierwszą "Zdalną szkołą" większe będą kwoty dofinansowania dla poszczególnych samorządów – od 35 do 165 tys. zł (wcześniej 35-100 tys. zł). Tym razem o dofinansowanie będą mogły się starać tylko gminy (poprzednio także powiaty). To, jaka kwota trafi na ich konto w nowym programie, będzie zależeć teraz od liczby rodzin wielodzietnych mieszkających na terenie danej gminy i korzystających z gminnego wsparcia.

Ponadto za pieniądze z nowego programu samorządy będą mogły kupić specjalistyczny sprzęt komputerowy i oprogramowanie dla niepełnosprawnych uczniów.
 
Tak jak dotychczas, złożenie wniosku o dofinansowanie będzie gwarancją wypłaty. Z zakupem sprzętu nie trzeba czekać na podpisanie umowy i przelew. Zostaną sfinansowane zakupy poczynione od 16 marca 2020 r. – obiecuje resort cyfryzacji.
 

Gmina kupuje i wypożycza

W programie "Zdalna szkoła+" sprzęt kupuje gmina i wypożycza go uczniom lub nauczycielom, którzy najbardziej go potrzebują. Kiedy lekcje wrócą do szkół, laptopy i tablety też tam trafią.

Za sumę wsparcia z nowego programu, 180 mln zł, można nabyć 51 tys. laptopów lub 120 tys. tabletów (poprzednio: ponad 53 tys. laptopów i 125 tys. tabletów – licząc według cen rekomendowanych przez CPPC: do 3,5 tys. zł za laptopa oraz do 1,5 tys. zł za tablet).

Nie zmienia się to, że samorządy mają swobodę w wyborze sprzętu. Jego parametry są dowolne. Dofinansowanie można przeznaczyć także na oprogramowanie, ubezpieczenie, mobilny dostęp do internetu i akcesoria.

 

W ogłoszonym pod koniec marca programie „Zdalna szkoła” wnioski o dofinansowanie złożyło 2741 spośród 2790 samorządów (98 proc.).

Wszystkie wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie.

Liczba wspartych szkół: 12 851
Liczba wspartych nauczycieli: 31 387 (dane z 2019 r.: 587 936 – to liczba wszystkich nauczycieli, także przedszkolnych).
Liczba wspartych uczniów: 205 715

Więcej informacji na stronie Centrum Projektów Polska Cyfrowa.