Nową podatność w CPU Intela wykrył Bitdefender. Według niego umożliwia ona atak podobny jak z wykorzystaniem luki Spectre, o której było głośno w ub.r. Jednak wprowadzone dla niej zabezpieczenia nie chronią w pełni przed wspomnianym błędem nazwanym SWAGPS. Pozwala on atakującym na dostęp do pamięci jądra systemu operacyjnego i przejęcie haseł i innych poufnych danych użytkownika. "Przestępcy, którzy wiedzą o tej możliwości ataku, mogliby kraść najlepiej strzeżone dane przedsiębiorstw i prywatnych użytkowników" – ostrzega wiceprezes dostawcy cyfrowych zabezpieczeń. Błąd ma zagrażać wszystkim komputerom z systemem Windows i procesorami Intela, produkowanymi od 2012 r. (Ivy Bridge i kolejne). Sprzęt z MacOS i Linuksem uznano za bezpieczny.

Bitdefender twierdzi, że wykrył podatność SWAGPS ponad roku temu. Od tego czasu trwały prace nad załataniem luki. Efektem są m.in. łatki do Windows 10 wypuszczone w lipcu br. przez Microsoft.

Miniony rok dla lidera rynku CPU okazał się pełen wyzwań. Zmagania z lukami Spectre i Meltdown, a zwłaszcza kłopoty z dostępnością procesorów Intela, jakie pojawiły się w ub.r., oraz opóźnienia w produkcji układów nowej generacji nie pomogły koncernowi na rynku. Według Mercury Research udział AMD w rynku procesorów x86 do desktopów wzrósł z 12 proc. w I kw. 2018 r. do 17 proc. w I kw. 2019 r., a w segmencie notebooków z 8 proc. do 13 proc.