Aż 17 proc. ofert zamieszczonych na Pracuj.pl między 16 marca a 14 kwietnia dotyczyło specjalistów ds. IT.

Zapotrzebowanie okazuje się więc stabilne w czasach zarazy, a nawet nieco wyższe niż w 2019 r., gdy 15 proc. ogłoszeń skierowano do fachowców IT.

W tej grupie zaobserwowano ostatnio sprawne przejście działów HR na rekrutację zdalną. Obecna niestabilna sytuacja na rynku może sprawiać, że część specjalistów IT powstrzymuje się z decyzjami o zmianie pracy. Jednak w dłuższej perspektywie ich mobilność zawodowa przypuszczalnie wzrośnie, wraz z nieuchronnymi transformacjami zachodzącymi w wielu firmach. Przy wyjątkowo dużym niedoborze kandydatów IT w Polsce, udział kierowanych do nich rekrutacji może jeszcze bardziej się zwiększyć, i to już wkrótce – ocenia Pracuj.pl.

W minionym miesiącu lockdownu większe zapotrzebowanie niż na fachowców IT było tylko na specjalistów ds. sprzedaży (19 proc. ogłoszeń zamieszczonych między 16 marca a 14 kwietnia).

Pracodawcy coraz lepiej radzą sobie z organizacją rekrutacji na odległość. W połowie kwietnia tagiem ”rekrutacja zdalna” oznaczona była już blisko co druga oferta pracy w serwisie (46 proc.).