Wśród programistów pracujących w Polsce jest tylko 10 proc. kobiet. Efekty ich pracy są jednak często lepsze niż ich kolegów po fachu. Kobiety programistki pracują niejednokrotnie lepiej niż mężczyźni a pisany przez nie kod jest bardziej czytelny i zrozumiały – wynika z prowadzonych badań.

Kobiety nie garną się jednak do pracy w branży teleinformatycznej. W latach 2005-2015 odsetek kobiet zatrudnionych w teleinformatyce w krajach Unii Europejskiej spadł o ponad 6 proc., do 16,1 proc. W Polsce w tym samym okresie odsetek kobiet zatrudnionych w teleinformatyce zmniejszył się z 32,8 proc. do 13,5 proc.  

Ta branża jest postrzegana jako typowo męska, niestety tak jest. Obecnie około 90 proc. programistów stanowią mężczyźni. Warto podkreślić, że według badań przeprowadzonych na kodzie programistów, kod pisany przez programistki jest bardziej czytelny, bardziej zrozumiały, lepiej się z nim później pracuje – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Marcin Kosedowski ze startupu Kodilla.

Z badań PwC wynika, że tylko 3 proc. studentek zastanawia się nad karierą na rynku nowoczesnych technologii. Jak najczęstszy powód braku zainteresowania podawany jest brak informacji na temat samej branży jak i warunków pracy w niej. Kobiety uważają też często, że branża teleinformatyczna jest zbyt mało kreatywna.

Na całym świecie prowadzone są liczne programy i inicjatywy mające na celu zachęcenie kobiet do pracy w teleinformatyce.

 –Powstaje mnóstwo inicjatyw, które zachęcają kobiety do dołączenia do branży IT, aby zostały programistkami. Główne języki na które decydują się kobiety to języki związane z front-end’em, czyli z wizualną częścią aplikacji, to takie języki jak JavaScript oraz powiązane z nim HTML i CSS – mówi Marcin Kosedowski.

W 2016 roku na polskim rynku pracy brakowało niemal 50 tys. programistów. Według prognoz w 2020 roku na rynkach Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych będzie brakowało prawie miliona programistów.

Źródło: Newseria