Klienci zapłacą 128 mld dol. za chmurowy storage
Przychody będą rosły średnio o 17 proc. co roku.
W 2023 r. pojemność pamięci masowej sprzedana w usługach chmurowych wyniosła „oszałamiające” 2100 eksabajtów.
Globalny rynek usług przechowywania danych w chmurze wygenerował w 2023 r. 57 mld dol. przychodów rozliczanych bezpośrednio – ustaliła Omdia. W tym AWS był liderem z 30-procentowym udziałem, a za nim uplasowali się Microsoft i Google.
Omdia prognozuje silny wzrost rynku usług przechowywania danych w chmurze. Przewiduje, że do 2028 r. osiągnie on wartość 128 mld dol., przy średniej stopie wzrostu 17 proc. co roku w ciągu najbliższych 5 lat.
Skąd taki wzrost
Wydatki na chmurowy storage będą zwiększać się głównie z uwagi na rozwój pracy zdalnej, projekty transformacji cyfrowej, rozprzestrzenianie się urządzeń Internetu rzeczy, postępy w analizie danych i rosnące zapotrzebowanie na skalowalne i opłacalne rozwiązania chmurowe.
W 2023 r. całkowita pojemność pamięci masowej sprzedana w usługach przechowywania w chmurze wyniosła 2100 eksabajtów, co w ocenie analityków jest „oszałamiającą” liczbą. Po względem pojemności storage’u, Amazon miał ok. 38 proc. rynku. Obiektowa pamięć masowa zdominowała sprzedaż usług, stanowiąc 70 proc. całkowitej pojemności.
Przewiduje się, że plikowy storage ma szansę stać się najszybciej rozwijającym się segmentem, ze wzrostem poziomie 21 proc. co roku do 2028 r.
„Wzrost ten jest w dużej mierze przypisywany coraz szerszemu wykorzystaniu plikowej pamięci masowej jako storage’u o wysokiej wydajności w obciążeniach związanych ze sztuczną inteligencją. Pomimo tego, że obiektowa pamięć masowa jest liderem pod względem pojemności, przychody generowane z usług storage’u są bardziej równomiernie rozłożone między obiektową, blokową i plikową pamięć masową. Wynika to z wyższych opłat za pojemności dla blokowej i plikowej pamięci masowej u większości dostawców” – twierdzi Dennis Hahn, główny analityk Omdii.
Podobne aktualności
86 proc. specjalistów IT waha się przed migracją do chmury z obawy o bezpieczeństwo
Generatywna sztuczna inteligencja budzi największy lęk decydentów IT.