Komisja Europejska ukarała w czterech osobnych decyzjach producentów sprzętu elektronicznego. Są to: Asus, Denon & Marantz, Philips oraz Pioneer. Odpowiadają oni za  nałożenie stałych lub minimalnych cen odsprzedaży na swoich sprzedawców internetowych. Ograniczało to możliwości detalistów internetowych w zakresie ustalania własnych cen detalicznych na szeroko stosowane produkty elektroniki użytkowej, takie jak urządzenia kuchenne, notebooki i produkty hi-fi, co narusza unijne reguły konkurencji.

Czterech producentów interweniowało szczególnie w przypadku sprzedawców internetowych, którzy oferowali swoje produkty po niskich cenach. Jeżeli sprzedawcy detaliczni nie przestrzegali cen żądanych przez producentów, byli narażeni np. na zablokowanie dostaw. Wielu sprzedawców online stosuje algorytmy ustalania cen, które automatycznie dostosowują ceny detaliczne do cen konkurentów. W ten sposób ograniczenia nałożone na detalistów internetowych stosujących niskie ceny zazwyczaj miały szerszy wpływ na ogólne ceny online dla poszczególnych produktów elektroniki użytkowej.

Asus monitorował cenę odsprzedaży detalistów za niektóre produkty komputerowe i produkty elektroniczne, takie jak notebooki i wyświetlacze. Postępowanie w sprawie Asusa było związane z dwoma państwami członkowskimi – Niemcami i Francją – i miało miejsce między 2011 a 2014 r.

Denon & Marantz zajmował się utrzymaniem cen odsprzedaży w odniesieniu do produktów audio i wideo, takich jak słuchawki i głośniki marek Denon, Marantz i Boston Acoustics w Niemczech i Holandii w latach 2011-2015.

Sprawa Philipsa dotyczyła utrzymania cen odsprzedaży we Francji od końca 2011 r. Do 2013 r. W odniesieniu do szeregu produktów elektroniki użytkowej, takich jak urządzenia kuchenne, ekspresy do kawy, odkurzacze, kino domowe i domowe systemy wideo, elektryczne szczoteczki do zębów , suszarki do włosów.

Pioneer regulował ceny w odniesieniu do produktów takich jak produkty kina domowego, głośniki do iPoda, zestawy głośnikowe i produkty hi-fi. Postępowanie w sprawie Pioneera trwało od początku 2011 r. Do końca 2013 r. i dotyczyło 12 krajów (Niemiec, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Portugalii, Szwecji, Finlandii, Danii, Belgii, Holandii i Norwegii).

Firmy przyznały się do zarzucanych czynów i udostępniły niezbędną dokumentację. Dlatego też Komisja Europejska obniżył nałożone na nie grzywny (maksymalnie o 50 proc.) Najwięcej, bo aż 63,52 mln euro zapłaci Asus, a najmniejszą karę otrzymał Pioneer – prawie 10,2 mln euro.

Źródło: Komisja Europejska