MSWiA ogłosiło listę 50 firm i osób z Rosji lub powiązanych z Rosją, na które nałożono sankcje w naszym kraju.

Na indeks wciągnięto m.in. producenta oprogramowania Kaspersky. Sankcje objęły: korporację Kaspersky Lab z siedzibą w Moskwie, warszawską spółkę Kaspersky Lab Polska (ogłosiła wstrzymanie sprzedaży oprogramowania Kaspersky na początku kwietnia br.), jak również częstochowską spółkę K Dystrybucja, nowego autoryzowanego dystrybutora oprogramowania Kaspersky, a także polską spółkę Kaspersky Store z siedzibą w Częstochowie.

Wobec polskich podmiotów: Kaspersky Lab Polska, K Dystrybucja oraz Kaspersky Store zastosowano jedynie wykluczenie z postępowań publicznych.

Zamrożenie środków, zbanowanie w przetargach

Sankcje wobec rosyjskiej korporacji Kaspersky Lab obejmują zamrożenie jej wszystkich środków finansowych i zasobów gospodarczych, zakaz udostępniania środków finansowych, jak również, co istotne, „zakaz świadomego i umyślnego udziału w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie środków wskazanych” powyżej. Ponadto rosyjski podmiot również został wykluczony z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursu.

Ministerstwo: oprogramowanie Kaspersky Lab jest niebezpieczne

„Dotychczasowa dystrybucja niebezpiecznego oprogramowania uzasadnia konieczność zastosowania środków ograniczających wobec Kaspersky Lab Polska” – twierdzi resort.

Z kolei odnosząc się do K Dystrybucja, MSWiA uzasadnia: „gospodarcza zależność od podmiotu powiązanego ze służbami specjalnymi Federacji Rosyjskiej oraz dystrybucja niebezpiecznego oprogramowania uzasadniają konieczność zastosowania środków ograniczających wobec K Dystrybucja”.

Jak zapewnia Piotr Kupczyk, odpowiedzialny za relacje z mediami w K Dystrybucja, w spółce tej nie ma kapitału rosyjskiego. Poza zablokowaniem dystrybutorowi możliwości udziału w przetargach publicznych, ogłoszone sankcje nie mają wpływu na działalność firmy i sprzedaż licencji – poinformował.

MSWiA: założyciel Kaspersky Lab powiązany z rosyjskimi służbami

Ministerstwo dodaje, że „w związku z przeszłością J. Kaspierskiego oraz technicznymi możliwościami oferowanymi przez jego szeroko rozpowszechnione produkty”, od 2017 r. oprogramowanie Kaspersky Lab jest zakazane w systemach federalnych USA, a ostrzeżenia przed jego używaniem wydały organy cyberbezpieczeństwa USA, Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Holandii i Litwy.

CEO i współzałożyciel Kaspersky Lab (firma powstała w 1997 r.), Jewgienij Kaspierski, jest absolwentem Wydziału Matematyki Wyższej Szkoły KGB.

Sankcje poprawią bezpieczeństwo cybernetyczne kraju

Ministerstwo wskazuje na powiązania Kaspierskiego z rosyjskimi służbami i ryzyko stwarzane przez oprogramowanie Kaspersky.

„Zastosowanie środków ograniczających wobec prominentnego przedsiębiorcy powiązanego ze służbami specjalnymi Federacji Rosyjskiej, na masową skalę wytwarzającego i rozpowszechniającego niebezpieczne oprogramowanie, może pozytywnie wpłynąć na poziom krajowego bezpieczeństwa cybernetycznego poprzez zwiększenie świadomości podmiotów gospodarczych i klientów indywidualnych. Mogące z tego wyniknąć ograniczenie popytu na produkty Kaspersky Lab może wpłynąć na zmniejszenie przychodów firmy, a tym samym zmniejszyć dochody budżetu Federacji Rosyjskiej, z którego finansowana jest agresja przeciwko Ukrainie” – wyjaśnia tę decyzję MSWiA.

Przed używaniem oprogramowania z Rosji i Białorusi ostrzegało Polskie Towarzystwo Informatyczne, a ostatnio Komisja Nadzoru Finansowego. Inna sprawa, mimo podejrzeń i zastrzeżeń podnoszonych od lat w różnych krajach wobec Kaspersky Lab i szefa firmy, nie pokazano dowodów aktualnych powiązań producenta ze służbami i zagrożenia dla bezpieczeństwa cyfrowego. Służby wskazują natomiast na ryzyko używania takiego software’u.

Sankcje obejmujące osobiście CEO i współzałożyciela firmy są podobne jak wobec Kaspersky Lab (zamrożenie środków finansowych i zasobów gospodarczych, zakaz udostępniania mu środków finansowych). Ponadto uznano pobyt szefa Kaspersky Lab w Polsce za niepożądany.

Pełną listę firm objętych embargiem można znaleźć na stronie MSWiA.