Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa i CBA zatrzymali 45 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Przeszukano ponad 90 mieszkań i firm na terenie woj. mazowieckiego, podlaskiego, podkarpackiego i śląskiego (tu jest film z akcji).

Według śledczych aż 600 firm jest podejrzanych o udział w tw. zbrodni fakturowej, czyli fałszerstwo faktur na ponad 10 mln zł. Grozi za to do 25 lat.

Jak ustaliły służby, grupa przestępcza tworzyła sieć firm od 2012 r. obracających fikcyjnymi fakturami. Dokumentowały rzekome transakcje w branży transportowej, budowlanej oraz IT (na usługi informatyczne).

Wartość „pustych” faktur przekracza w wyliczeniach śledczych 1 miliard złotych. Firmy zaangażowane w przestępstwo prowadziły działalność gospodarczą na terenie całego kraju. Większość z nich jest z Mazowsza. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Podczas akcji zabezpieczono majątek podejrzanych o wartości 4,7 mln zł oraz objęto poręczeniami majątkowymi w wysokości ponad 1 mln zł i dozorem policji. Decyzją sądu 5 osób zostało tymczasowo aresztowanych. Planowane są kolejne zatrzymania.

Prawie 150 zatrzymanych

Do tej pory w tej sprawie zatrzymano 148 osób, zarzuty przedstawiono 169 podejrzanym. Zabezpieczono majątek pochodzący z przestępstw na blisko 23 mln zł.

W tym 14 osób tymczasowo aresztowano. Wszyscy zatrzymani są podejrzani o oszustwa podatkowe i posługiwanie się nierzetelnymi fakturami.

618 nowych kontroli

W związku ze śledztwem mazowieckie UCS-y kontrolują kolejnych nierzetelnych w ocenie śledczych podatników.

Dzięki wykorzystaniu STIR (Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej) skarbówka zablokowała blisko 3,5 mln zł na rachunkach bankowych 18 spółek. Z wyłudzonych kwot jak dotąd fiskus odzyskał ponad 50 mln zł.