Resort finansów zgodził się na zmniejszenie kar dla przedsiębiorców, którzy nie zastosują obowiązkowej podzielonej płatności (MPP) – według "Dziennika Gazety Prawnej".

W projekcie nowelizacji ustawy o VAT karę za brak obligatoryjnego split paymentu zmniejszono ze 100 proc. wartości VAT na fakturze do 30 proc. Tyle będzie musiał zapłacić nabywca, jeśli "zapomni" o zapłacie w MPP. Analogicznie – ze 100 proc. do 30 proc. – ograniczono karę dla sprzedawcy, który nie umieści na fakturze adnotacji "mechanizm podzielonej płatności".

Na zbyt wysokie kary zwracał uwagę Związek Cyfrowa Polska, przekazując swoje stanowisko w ramach konsultacji z resortem. Organizacja branżowa argumentowała, że wymienione przypadki naruszenia przepisów mogą być nieumyślne, w związku z tym 100 proc. sankcja w VAT nie ma uzasadnienia.

Zgodnie z projektem obligatoryjny split payment od 1 września br. w przypadku elektroniki obejmie komputery, smartfony i inne telefony komórkowe, konsole do gier wideo, materiały eksploatacyjne do drukarek, HDD i SSD, procesory, cyfrowe aparaty fotograficzne i kamery oraz telewizory.