Trybunał UE podtrzymał kary dla kilku koncernów, które Komisja Europejska wymierzyła im w 2015 r. Otóż Bruksela zarzuciła spółkom Sony Corporation, Sony Electronics, Sony Optiarc, Toshiba Samsung Storage i Quanta Storage niedozwolone porozumienie dotyczącące napędów optycznych do komputerów, dostarczanych głównie do laptopów i desktopów HP i Della.

Według ustaleń co najmniej od czerwca 2004 r. do listopada 2008 r. firmy koordynowały swoje działania: ustalały nawzajem strategie uczestnictwa w przetargach w celu uzyskania kontraktów, wymieniały się wrażliwymi informacjami i pilnowały podaży, starając się podnosić ceny.

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej Toshiba Samsung Storage ma zapłacić 41,3 mln euro kary, Sony Corporation i Sony Electronics 21,02 mln euro, Sony Optiarc 9,78 mln euro, a Quanta Storage 7,15 mln euro.

Kara 1 mld euro uchylona

Sąd UE odpuścił natomiast Qualcommowi, i to niemal 1 mld euro. Uchylił karę z 2018 r., nałożoną za to, iż – jak twierdzono – producent czipów zapłacił Apple’owi miliardy dolarów, aby dostawca iPhone’ów nie kupował od konkurentów czipsetów LTE. To miało uderzyć zwłaszcza w Intela.

Jednak sędziowie doszukali się błędów w postępowaniu, które ich zdaniem ograniczały prawa Qualcomma do obrony. Wprawdzie przyznano, że pieniądze firmy zniechęciły Apple’a do szukania konkurencyjnych czipów, jednak zdaniem unijnego sądu dla czipsetów Qualcomma i tak nie było wówczas technicznej alternatywy. Wyrok nie jest prawomocny.