Szacuje się, że w zeszłym roku 48 proc. przypadków wycieków danych spowodowane było błędem lub lekkomyślnością pracowników. W efekcie ponad 80 proc. przedsiębiorców zamierza szkolić swoje zespoły z zakresu cyberbezpieczeństwa – informuje Xopero.

Problemem jest ograniczony dostęp do specjalistów – w Polsce nie istnieje zbyt wiele firm zajmujących się szkoleniami z zakresu bezpieczeństwa IT. To jeden z powodów, dla których fachowcy z tego obszaru należą do najlepiej opłacanych w branży – mogą zarobić nawet 16 tys. zł miesięcznie, a na stanowiskach kierowniczych – nawet 35 tys. zł – według raportu płacowego Antal.

„Obserwujemy rosnącą świadomość na temat zagrożeń i większe zainteresowanie kwestiami ochrony danych wśród firm, ale poziom edukacji wciąż jest niewystarczający” – ocenia Łukasz Jesis, prezes Xopero. – „Na rynku brakuje specjalistów, nie ma powszechnego obowiązku edukacji w tym zakresie czy chociażby studiów o tym profilu.” – dodaje.

Twierdzi,  że dlatego Xopero uruchomiło projekt e-Bezpieczna Polska, w ramach którego udostępnia przedsiębiorcom, administratorom IT, resellerom i innym zainteresowanym wiedzę swoich ekspertów poprzez bezpłatne webinary kończące się certyfikatami. Do platformy mogą dołączyć inne firmy z branży cyberbezpieczeństwa.

Według badań Breach Level Index w minionym roku tracono średnio 18,5 mln rekordów danych dziennie, czyli 214 każdej sekundy. W połowie roku szacowano, że ponad 3,5 mld rekordów zostało naruszonych lub przejętych przez niepowołane podmioty. To o 72 proc. więcej w porównaniu do tego samego okresu roku poprzedniego. Wśród największych zagrożeń są wspomniane już błędy i naruszenia pracowników, ale również ataki szyfrujące. W tym roku ransomware będzie atakował co 14 sek. powodując daleko idące konsekwencje. Według statystyk, 6 na 10 przedsiębiorstw, które utraciły dane, upada w ciągu 6 kolejnych miesięcy – podaje Xopero.