Asus, HP i Lenovo wprowadzą na rynek pierwsze laptopy z systemem Windows i procesorami ARM Qualcomma (Snapdragon 835). Nowy sprzęt zaprezentował Microsoft. Urządzenia Asusa i HP mogą pracować na baterii przez ok. 20 godz. Sprzęt określony jako "always connected PC" ma być nową jakością na rynku komputerowym, dzięki dłuższej pracy na baterii niż sprzęt z układami Intela czy AMD. Nowe urządzenia ma przy tym cechować duża szybkość komunikacji sieciowej dzięki gigabitowym modułom LTE. Np. pierwszy laptop z ARM i Windows 10 od Asusa ma umożliwić ściągnięcie 2-godzinnego filmu w ciągu 10 sek. przez LTE. W ocenie Qualcomma nowy sprzęt zmieni przyszłość komputerów osobistych.

Takie ambicje są zagrożeniem dla Intela. Qualcomm i Microsoft tworząc nową platformę złamali tym samym praktyczny monopol producentów układów x86 na platformy PC. Intel nie przygląda się temu biernie. W czerwcu br. ostrzegł przed naruszeniem patentów przy zastosowaniu prób emulacji technologii x86 na platformie ARM, co odebrano jako sygnał dla Microsoftu, Qualcomma i producentów zaangażowanych w budowę nowych laptopów. Nie powstrzymało to jednak prac nad nowym sprzętem.

Model Asusa ma pojawić się w Europie w I kw. 2018 r. w cenie ok. 800 euro (ok. 3360 zł). Jest to 13,3-calowe konwertowalne urządzenie z 8 GB RAM, 256 GB pamięci flash USF 2.0, która jest szybsza niż SSD i eMMC. Laptop ma 14,9 mm grubości, waży 1,39 kg.