W tydzień do programu „Zdalna szkoła+” zgłosiło się 1129 gmin. Większość wniosków została już pozytywnie rozpatrzona. Opiewają na ponad 50 mln zł.

W ramach programu gminy mogą kupić laptopy i tablety dla nauczycieli i uczniów. Wnioski są przyjmowane od 15 maja przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Budżet tej transzy "Zdalnej szkoły" wynosi 180 mln zł. Pojedyncza gmina może uzyskać na zakupy 35 do 165 tys. zł. Kwota ta zależy od liczby rodzin wielodzietnych, które mieszkają na ich terenie i korzystają z gminnej pomocy. Rekomendowana cena laptopa wynosi do 3,5 tys. zł, a tabletu – do 1,5 tys. zł.

W ramach programu można uzyskać także dofinansowanie oprogramowania, mobilnego dostępu do internetu, ubezpieczenia sprzętu.

 

Oto liczba wniosków złożonych w poszczególnych województwach:

    dolnośląskie – 78 wniosków,
    kujawsko-pomorskie – 61 wniosków,
    lubelskie – 89 wniosków,
    lubuskie – 32 wnioski,
    łódzkie – 86 wniosków,
    małopolskie – 87 wniosków,
    mazowieckie – 158 wniosków,
    opolskie – 34 wnioski,
    podkarpackie – 77 wniosków,
    podlaskie – 39 wniosków,
    pomorskie – 69 wniosków,
    śląskie – 71 wniosków,
    świętokrzyskie – 36 wniosków,
    warmińsko-mazurskie – 47 wniosków,
    wielkopolskie – 115 wniosków,
    zachodniopomorskie – 50 wniosków.

 

Z zakupami nie trzeba czekać na podpisanie umowy i przelew. W ramach programu zwracane są pieniądze za sprzęt już kupiony.

Jak poinformował minister cyfryzacji Marek Zagórski, większość gmin właśnie tak robi – nie czeka z zakupami na pieniądze na koncie. Pokrywane są wydatki poniesione przez samorządy już od 16 marca br.