Policjanci z CBŚP zatrzymali kolejne 15 osób w grubej sprawie, która dotyczy obrotu fikcyjnymi fakturami. Według śledczych zorganizowana grupa przestępcza produkowała i rozprawadzała lewą dokumentację „kosztową”, która umożliwiała zainteresowanym obniżenie podatku. Wstępnie oszacowano straty fiskusa na kwotę co najmniej 50 mln zł. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że w ten proceder może być zamieszanych nawet kilkaset firm. Poświadczające nieprawdę faktury rozprowadzano przez „słupy”.

W postępowaniu prowadzonym przez szczecińskich prokuratorów występuje już 271 podejrzanych. Do zatrzymań w ramach śledztwa dochodziło już od 2019 r.

Tym razem działania przeprowadzono w województwach: małopolskim, zachodniopomorskim, pomorskim, mazowieckim i kujawsko-pomorskim. Według śledczych, wśród kolejnych 15 podejrzanych są zarówno osoby pośredniczące, jak i korzystające z nierzetelnych faktur VAT, jak też podejrzani o pranie pieniędzy. Dwanaście osób usłyszało zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Podczas akcji przeszukano kilkanaście obiektów, m.in. mieszkań, domów i biur rachunkowych. Kujawsko – Pomorski UCS w Toruniu rozpoczął na bazie zebranego materiału 26 kontroli.