Na koniec 2021 r. w Polsce aktywnych było ponad 131 tys. firm z branży IT. To o 18 proc. więcej niż rok wcześniej. W I kw. 2022 r. liczba firm IT wzrosła o kolejne 5 proc. i na koniec marca br. wyniosła 138,5 tys. – według danych z KRS wywiadowni gospodarczej Dun & Bradstreet, które analizowało Evolution.

Programiści zakładają własne firmy

Na wzrost liczby przedsiębiorstw IT, który utrzymuje się w tym roku, wpłynęła przede wszystkim coraz większa liczba otwieranych jednoosobowych działalności.  

Jak się okazuje, najwięcej JDG w polskim IT prowadzi działalność związaną z oprogramowaniem. Jest ona zresztą już od kilku lat najpopularniejsza w tym sektorze (dotyczy 70 proc. małych podmiotów).

Wśród pozostałych tzw. jednoosobowych firm IT 18 proc. zajmuje się doradztwem w zakresie informatyki, 8 proc. usługami w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, a 5 proc. zarządzaniem urządzeniami informatycznymi.

Polscy fachowcy zarabiają za granicą

W Polsce w 2021 r. działało ponad 91 tys. firm IT związanych z oprogramowaniem. W porównaniu do 2020 r. ich liczba zwiększyła się o 20 proc., a w I kw. 2022 r. o ponad 5 proc.

„Liczby te mogą wynikać nie tylko z rosnącego zapotrzebowania na inżynierów oprogramowania, ale także świadczyć o tym, że polscy programiści często wykonują usługi dla zagranicznych podmiotów” – komentuje Konrad Bromiński, Senior HR Manager w Evolution.

Mazowsze bastionem jednoosobowych firm IT

Najwięcej przedsiębiorców IT działających w formie JDG ma siedzibę w woj. mazowieckim (27,1 proc. z nich).

Sporo tzw. jednoosobowych firm z branży jest też w woj. małopolskim (11,9 proc.), oraz dolnośląskim (10,2 proc.) i śląskim (blisko 10 proc.).

Na kolejnych pozycjach uplasowały się: woj. wielkopolskie (7,9 proc.), pomorskie (7 proc.) i łódzkie (5,4 proc.).

W przypadku pozostałych województw odsetek waha się od 3 do 1,4 proc. (opolskie).

Dane te pokazują, że programiści prowadzą firmy przede wszystkim w największych aglomeracjach w kraju, gdzie są największe możliwości rozwoju.