Badanie dotyczące świadomości zagrożeń związanych z używaniem pirackich aplikacji przeprowadzono na zlecenie Microsoftu w 20 krajach, w tym w Polsce. Zgodnie z jego wynikami 39 proc. internautów w naszym kraju dostrzega istotną różnicę pomiędzy legalną a piracką wersją oprogramowania. Ponad 70 proc. uważa, że jest ono bardziej bezpieczne, 67 proc. – bardziej stabilne, a 74 proc. jest zdania, że dzięki niemu łatwiej przeprowadzić aktualizację.

Według badania 19 proc. polskich użytkowników sądzi, że pirackie oprogramowanie jest tak samo bezpieczne, jak oryginalne. Przeciwnego zdania jest 44 proc. W odniesieniu do nielegalnych programów 20 proc. ankietowanych uznało, że ich używanie grozi utratą informacji zapisanych w pamięci komputera, a 15 procent – że może doprowadzić do kradzieży danych osobowych.

Większość ankietowanych zadeklarowała, iż instalowałaby legalny produkt, gdyby miała wybór. Jednak mniej niż połowa umie rozpoznać nielegalne oprogramowanie.

W większości przypadków (65 proc.) konsumenci oczekują bardziej zdecydowanych działań ze strony administracji w zwalczaniu piractwa, a 72 proc. uważa, że większą aktywnością w tej kwestii powinna wykazać się branża IT.

Badanie zostało przeprowadzone przez firmę TNS w dniach 22 września – 5 października br. W Polsce uczestniczyło w nim 2 tys. użytkowników komputerów w wieku powyżej 18 lat, a na całym świecie – 38 tys. osób.