Potrzebne są zachęty podatkowe i współpraca biznesu z administracją w zakresie znaczącego niedoboru programistów, aby polska branża IT była bardziej konkurencyjna na zagranicznych rynkach – stwierdzono podczas debaty na temat rozwoju sektora software house’ów w województwie śląskim.

Trzeba przyciągnąć fachowców z zagranicy

SoDA jako przedstawiciel pracodawców sektora usług IT postuluje m.in. wypełnienie luki kadrowej w branży poprzez ułatwienie zatrudniania cudzoziemców i refundację szkoleń zawodowych w celu przekwalifikowania pracowników.

Przypomnijmy, że niedawno organizacja największych firm z branży cyfrowej, Związek Cyfrowa Polska, postulował zmiany w projekcie ustawy o cudzoziemcach, w celu przyspieszenia procesu zatrudniania specjalistów z zagranicy.

Roboty to nie tylko maszyny

SoDA zarekomendowała także zwiększenie ulg podatkowych dla firm inwestujących w badania i rozwój, aby poprawić konkurencyjność krajowego rynku.

„Obecnie software house’y mogą skorzystać np. z ulg IP Box czy B+R, jednak te planowane do wprowadzenia, takie jak ulga na prototyp oraz na robotyzację sektor IT pomijają” – zauważa Marcelina Chojnacka, koordynator Public Advocacy w SoDA.

IT jest coraz droższe. Przedsiębiorcy potrzebują finansowania digitalizacji

Organizacje z branży zwracały uwagę na problem ulg podatkowych także w opinii do Polskiego Ładu. Przewidziana w tym pakiecie ulga na robotyzację dotyczy zakupu maszyn, ale już nie robotów informatycznych (jak RPA).

Takie decyzje legislacyjne nie są spójne ze zwiększającą się potrzebą udziału naszego sektora w dynamicznie rozwijającej się gospodarce oraz w cyfryzacji” – twierdzi Marcelina Chojnacka. – „Biorąc pod uwagę rosnące koszty w IT, niezbędne jest również zapewnienie finansowania dla przedsiębiorców, aby umożliwić im digitalizację ich wewnętrznych procesów” – dodała.

W debacie dotyczącej software house’ów w woj. śląskiego uczestniczyli też przedstawiciele lokalnych władz, Śląskiego Funduszu Rozwoju, Funduszu Górnośląskiego oraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. SoDA i niemiecki klaster IT Silicon Saxony e. V. podpisały list intencyjny, w którym zobowiązały się m.in. do wymiany wiedzy i doświadczeń, wspólnych inicjatyw i wzajemnego wsparcia przy nawiązywaniu międzynarodowych kontaktów biznesowych.

Jak zapewniano, strategia województwa śląskiego zakłada odchodzenie od przemysłu ciężkiego, a region chce stać się przyjazną przestrzenią dla firm IT, oferując sektorowe programy pomocy dla przedsiębiorców i środowisk naukowych.

Aby regionalne czy krajowe plany i hasła o budowie gospodarki cyfrowej przyniosły zamierzony efekt, niezbędne jest stworzenie mechanizmów umożliwiających przyspieszenie rozwoju sektora usług IT, w tym polskich software house’ów, w perspektywie średnio i długo terminowej” – tłumaczy Jan Zborowski, współzałożyciel SoftwareMill i wiceprezes SoDA.

Warto przypomnieć, że w nowej perspektywie finansowej UE (do 2027 r.) w ramach różnych programów powinno trafić na rynek 34 mld zł na cyfryzację – według zapowiedzi z początku roku. W tym w ramach Krajowego Programu Odbudowy (58 mld euro wsparcia i pożyczek), którego losu ważą się w związku ze sporem z Brukselą, jednym z pięciu komponentów jest cyfryzacja (ma na nią pójść 3 mld euro, czyli niecałe 14 mld zł), a rozwiązania cyfrowe są ponadto w pozostałych 4 komponentach. Do regionów i na Śląsk również powinny popłynąć spore środki pomocowe.