Polscy specjaliści i menedżerowie z sektora IT największą wagę przy wyborze pracodawcy przywiązują do innowacyjności firmy – według 22 proc. respondentów badania przeprowadzonego przez Antal. Na kolejnych miejscach wymieniono: styl zarządzania i kulturę organizacyjną (16 proc.) oraz wielkość i prestiż organizacji (15 proc.). Co ciekawe, warunki finansowe wskazało jako ważne kryterium 10 proc. ankietowanych, co sugeruje, że dla wielu pracowników pieniądze nie są najważniejsze przy wyborze firmy.

– Powszechna globalizacja i informatyzacja gospodarki powoduje ogromny wzrost zapotrzebowania na specjalistów IT z konkretnymi kompetencjami, również takimi, które jeszcze niedawno nie były znane, jak choćby specjalizacja data scientist – komentuje Aleksandra Korycka, Senior HR Business Partner w SAS Institute.

Doświadczenia firmy pokazują, że coraz istotniejszym aspektem dla fachowców IT jest też to, aby praca dawała satysfakcję i miała duże znaczenie. Np. pracownicy są bardziej zmotywowani, uczestnicząc w ważnych projektach, które zmieniają biznes klientów lub usprawniają działanie instytucji publicznych. Ważnym kryterium wyboru jest również możliwość budowania kompetencji w zakresie innowacyjnych technologii. 

 
Analitycy coraz bardziej pożądani
Według danych z raportu tradycyjnie najbardziej poszukiwani są programiści, ale dynamicznie rośnie zapotrzebowanie na analityków. Wśród najbardziej poszukiwanych specjalizacji związanych z analityką oraz Big Data są developer oraz architekt. Inne stanowiska, które cieszą się dużą popularnością w tym obszarze, to: analityk, project manager oraz key account manager.

– Najbardziej pożądaną specjalizacją, która będzie się rozwijać przez najbliższe lata, jest analityk Big Data – prognozuje Aleksandra Kujawa, Business Unit Manager Antal IT Services z firmy Antal.

Pracodawcy oczekują od kandydatów ukończenia studiów kierunkowych albo przynajmniej solidne podstawy z wiedzy technicznej i systemowej. Alternatywą dla kierunków informatycznych są kierunki techniczne, szczególnie związane z matematyką i fizyką. Wśród oczekiwań na stanowiskach technicznych coraz częściej pojawia się też certyfikacja. Kluczowe jest jednak doświadczenie. Dlatego w procesie rekrutacyjnym pracodawcy koncentrują się na weryfikacji umiejętności kandydatów.

Istotnym aspektem dla pracodawcy jest również zmiana roli specjalistów i całych działów informatyki w organizacjach. Jeszcze nie tak dawno działy IT jedynie wspierały biznes. Obecnie, gdy efektywne wykorzystanie technologii decyduje o przewadze konkurencyjnej, specjaliści IT biorą aktywny udział w budowaniu strategii i oferty firmy.