Smartfony i laptopy to urządzenia, po które Polacy najczęściej sięgają w celach zawodowych – wynika z badania Pracuj.pl. Rzadziej używane są komputery stacjonarne, ale wciąż odpala je codziennie jedna trzecia pracowników.

Z narzędzi software’owych najpopularniejsze są – co oczywiste – przeglądarki internetowe, ale też aplikacje mobilne.

Ponadto w okresie pandemii wzięcie mają usługi chmurowe. W pracy sięga po nie 4 na 10 respondentów.

Pracownicy chcą więcej IT

Z badań Pracuj.pl wynika, że 71 proc. Polaków pozytywnie ocenia wpływ technologii na rynek pracy.

Najczęściej doceniane są m.in. możliwość pracy z dowolnego miejsca, łatwiejsza komunikacji z klientami i współpracownikami oraz dostęp do nowych narzędzi pracy.

To wszystko jest efektem rozwoju i dostępności nowych urządzeń i oprogramowania. Cyfryzację miejsca pracy docenia 2/3 respondentów.

Jest coraz mniej zawodów, które mogą całkowicie obyć się bez technologii cyfrowych, a z badania wynika, że rozszerza się zakres tych, po które często sięgają pracownicy.

Bez smartfona (i nie tylko) ani rusz
Trudno się dziwić popularności smartfonów jako pierwszego narzędzia zawodowego w Polsce. Według danych IDC w 2020 r. do sprzedaży trafiło ich w naszym kraju aż 8,53 mln. Jednocześnie pandemia zwiększyła sprzedaż laptopów. Według Canalys w 2020 r. na świecie sprzedano 297 mln komputerów, o 11 proc. więcej niż rok wcześniej – z czego blisko 8 na 10 stanowiły laptopy.

Tylko 42 proc. w chmurze?

Praca zdalna i hybrydowa podkreśliła także rolę, jaką w sprawnej organizacji pracy rozproszonych zespołów odgrywają rozwiązania chmurowe.

Otóż 48 proc. respondentów Pracuj.pl twierdzi, że przynajmniej raz w tygodniu używa w pracy oprogramowania zainstalowanego bezpośrednio na komputerze. Jednak już 42 proc. dodaje, że z podobną częstotliwością korzysta z oprogramowania umieszczonego w chmurze.

Ten udział zdaniem ekspertów wydaje się zaniżony, ponieważ wielu odbiorców wciąż nie ma świadomości, które z rozwiązań dostępnych na rynku kwalifikują się do kategorii chmurowej.


Przytoczone dane są zawarte w raporcie Pracuj.pl „Cyfrowa ewolucja kariery”.