Od 1 lipca obowiązuje pakiet VAT e-commerce, którego celem jest uszczelnienie systemu podatkowego w e-handlu z krajów spoza UE (głównie z Chinami), jak i ułatwienia w transakcjach wewnątrzwspólnotowych.

Ministerstwo Finansów zamieściło wyjaśnienia dotyczące nowych regulacji. Oto kilka poruszonych kwestii.

Bez zmian opodatkowanie B2B

W zakresie transakcji B2B wejście w życie tzw. pakietu VAT e-commerce generalnie nie spowoduje
zmian w ich opodatkowaniu VAT. W pakiecie VAT e-commerce regulacjami objęte są zasadniczo transakcje B2C, czyli między podatnikiem i konsumentem – informuje resort.

Ministerstwo podaje także m.in., że sprzedając towar w kraju oraz za granicę w ramach procedury VAT OSS (One Stop Shop) będzie można nadal odliczać VAT naliczony z faktur zakupu na zasadach ogólnych.

Firma posiadająca siedzibę w Polsce, jeżeli zdecyduje się zarejestrować do OSS, będzie musiała dokonać rejestracji w kraju, nawet gdy ma nr VAT za granicą.

Limit 10 tys. euro

W przypadku przekroczenia progu 10 tys. euro (42 tys. zł według przelicznika fiskusa) transakcje będą opodatkowane w państwie dostarczenia wysyłki lub transportu towarów począwszy od dostawy, w której przekroczono tę kwotę. Limit dotyczy wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO) oraz usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych łącznie wszystkich krajów UE.

Jakie stawki VAT trzeba stosować?

Ministerstwo informuje też, że zastosowanie mają stawki podatku właściwe w państwie członkowskim, w którym ma miejsce dostawa towarów lub świadczenie usług (tj. w państwie członkowskim opodatkowania). Np. przedsiębiorca wysyła towary z Polski do Niemiec. Przekroczył już próg 42 tys. zł. Zastosowanie do tej dostawy (transakcji) mają stawki obowiązujące w Niemczech.

Limit 150 euro dotyczy dostawców spoza UE

Resort informuje również, że platforma handlowa pobiera i odprowadza podatek VAT od transakcji poniżej 150 euro wtedy, gdy sprzedawca (tzw. dostawca bazowy) nie posiada siedziby w UE. Limit 150 euro dotyczy tylko sprzedaży na odległość towarów importowanych (SOTI) – podaje MF.

Zasadniczo od każdej transakcji WSTO, której dokonuje podatnik z siedzibą w Polsce, niezależnie od wartości sprzedaży oraz od tego, czy platforma e-commerce ułatwia dokonanie takiej sprzedaży, zobowiązanym do zapłaty VAT będzie podatnik z siedzibą w Polsce – informuje resort.

Więcej wyjaśnień dotyczących pakietu VAT e-commerce można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów.