ESG (kwestie środowiskowe, społeczne i zarządcze) pozostają długoterminowym strategicznym priorytetem dla dostawców usług technologicznych dla przedsiębiorstw – wynika z badania GlobalData. Wskazało je 11 proc. pytanych. Nadal na topie pozostaje transformacja cyfrowa (24 proc.).

Jak twierdzi analityk, po poprzednim szumie związanym z ESG, teraz widać większy nacisk na wyniki.

Innowacje związane z ESG, dostarczane przez dostawców usług klientom korporacyjnym, mogą zwiększyć wydajność operacyjną, produktywność i w efekcie poprawić wyniki finansowe klientów.

Jednak na ESG mogą skorzystać też same firmy z branży.

„Dostawcy usług technologicznych mogą tworzyć nowe strumienie przychodów dzięki nowym usługom skierowanym na rynek ESG, zarówno oferując nowe produkty – czasami współtworzone z klientami – jak i udostępniając platformy pomagające w raportowaniu w takich obszarach, jak zrównoważony rozwój czy zużycie energii w całym łańcuchu dostaw” – twierdzi Robert Pritchard, starszy analityk w GlobalData.

Uważa, że zapotrzebowanie w obszarze ESG będzie nadal napędzane popytem klientów, regulacjami (w szczególności w UE), działaniami rządów oraz wpływem interesariuszy firm, takich jak inwestorzy i fachowcy.

„Rozwiązania technologiczne ESG mogą zapewnić nowe strumienie przychodów i scementować długoterminowe relacje z klientami w czasie, gdy wiele starszych produktów i usług cechuje komodytyzacja” – uważa ekspert.

Jak zapewniają eksperci, większość wiodących dostawców usług IT już śledzi i raportuje swoje cele ESG. Są ponadto zaangażowani w realizację długoterminowych celów ESG w ramach strategii korporacyjnej, od roku 2030, 2040 i później.