Ponad połowa – 57 proc. – małych organizacji (do 150 osób) w Polsce przyznaje, że ma wiele przestarzałych systemów, które wymagają modernizacji lub wymiany. Aż 59 proc. pytanych wskazuje, że IT nie potrafi efektywnie odpowiadać na oczekiwania biznesu, w tym wprowadzać innowacje i cyfryzować procesy – według badania Polcomu i Computerworlda. Przy czym w średnich firmach sytuacja jest wyraźnie lepsza – odsetek ten wynosi jedynie 39 proc.

Natomiast 38 proc. małych firm dostrzega braki i luki w kompetencjach cyfrowych pracowników. Tylko 11 proc. uważa, iż posiada wystarczające zasoby sprzętowe i kadrowe.

Przez dług nie da się pracować zdalnie

W ponad połowie małych firm niewystarczające zaplecze informatyczne zablokowało m.in. wprowadzenie możliwości pracy zdalnej. Dług technologiczny może być natomiast impulsem do zwiększenia nakładów na IT – tak się stało wśród 42 proc. przedsiębiorstw.

Z badania wynika, że świadomość zagrożeń związanych z nadmiernym długiem technologicznym rośnie wraz z wielkością organizacji. Otóż 43 proc. średnich firm realizuje zakładane roczne budżety IT, pozwalające unikać długu. To samo robi zaledwie 3 proc. małych firm. Co więcej, 16 proc. małych podmiotów nie ma w tym obszarze żadnej strategii. Wśród średnich ten odsetek wynosi tylko 2 proc.

Z tym że jedynie 29 proc. firm, które realizują coroczne budżety IT, posiada wystarczające zasoby obliczeniowe i odpowiednich specjalistów.

Wśród firm, które preferują duże, jednorazowe inwestycje lub nie mają określonej strategii inwestycyjnej, 2/3 zmaga się z przestarzałymi systemami wymagającymi modernizacji, a 60 proc. doświadcza problemów z wprowadzaniem innowacji i cyfryzacją procesów.

———————————————–

Źródło: Polcom we współpracy z Computerworldem, raport „Transformacja cyfrowa sektora MŚP w latach 2024-2026. Inwestycje IT, chmura i nowe technologie”