Wydatki na IT w Europie (na oprogramowanie, sprzęt i usługi) spadną o 4,7 proc. w 2020 r., do 487 mld dol. – według nowej majowej prognozy IDC.

To skutek kryzysu wywołanego przez Covid-19. Mimo że większość już krajów łagodzi ograniczenia, wiele firm będzie nadal borykać się z poważnymi problemami przez cały rok. Zwłaszcza takie branże jak transport, usługi osobiste i konsumenckie nieprędko staną na nogi – wynika z analizy. W sumie te branże odnotują w tym roku spadek wydatków na IT o 11,6 proc.

Zaraza mocno osłabiła także sektor lotniczy, firmy turystyczne, hotele i gastronomię. Ponowne otwarcie niektórych biznesów tylko trochę poprawi sytuację w nadchodzących miesiącach. Tu też trzeba liczyć się z tym, że budżety na IT pozostaną skromne.

Nieco lepsza pogoda dla IT powinna być natomiast w sektorze publicznym w tym roku. To przewidywanie jest związane z tym, że administracja, edukacja czy ochrona zdrowia będą potrzebować IT by radzić sobie z wyzwaniami czasu pandemii, takimi jak kontrola przestrzegania dystansu społecznego, nauka na odległość czy teleporady medyczne.

Dobry czas dla nowych technologii

Zdaniem analityka nowe technologie, takie jak AI, blockchain, AR/VR, roboty i drony, pomogły firmom dostosować się do "nowej normy" i potwierdziły przydatność w czasie pandemii.

"Z jednej strony Covid-19 stworzył trudne warunki inwestowania w innowacje, co spowodowało spadek wydatków na IT. Z drugiej jednak nowe technologie są sposobem, aby pomóc zarówno przedsiębiorstwom, jak i społeczeństwu odpowiedzieć na kryzys" – komentuje Andrea Minonne, starszy analityk ds. badań w IDC.

 

Wpływ pandemii Covid-19 na wydatki na IT w różnych branżach

 

Źródło: IDC