Połowa technologów biznesowych buduje rozwiązania dla odbiorców poza własnym działem albo przedsiębiorstwem – wynika z ankiety Gartnera.

„Technolodzy biznesowi” to pracownicy, którzy funkcjonują poza jednostkami IT. Jak stwierdzono, koncentrują się przede wszystkim na dostarczaniu rozwiązań analitycznych (36 proc.), a także na sztucznej inteligencji i zrobotyzowanej automatyzacji procesów (RPA).

Już 77 proc. technologów biznesowych rutynowo używa w codziennej pracy kombinacji narzędzi do automatyzacji, integracji, tworzenia aplikacji lub data science oraz AI – według badania.

Szefowie IT, popierajcie technologów biznesowych

Jak przekonuje analityk, praca takich specjalistów poza działami IT to pozytywne zjawisko, a dyrektorzy IT dobrze zrobią, jeśli będą je wspierać. Po pierwsze ułatwią sobie pracę, a po drugie przełoży się to na lepsze wyniki firmy.

„Najlepsze przedsiębiorstwa konkurują w gospodarce cyfrowej, wykorzystując wiedzę i pomysłowość wszystkich pracowników, a postępowi CIO współpracują w tym celu z innymi osobami z kadry zarządzającej” – utrzymuje Raf Gelders, wiceprezes ds. badań w Gartnerze.

Analiza Gartnera pokazuje też, że organizacje, które umożliwiają działanie technologom biznesowym, mają 2,6 razy większe możliwości przyspieszenia wzrostu wyników opartych na cyfryzacji biznesu.

„Technolodzy biznesowi rozszerzają strategiczny zasięg CIO, podczas gdy dział IT zajmuje się wyposażaniem pracowników w całym przedsiębiorstwie i umożliwia zwiększanie zysków albo oszczędności dzięki cyfryzacji” – mówi Gelders. „Skupienie wysiłków związanych z rekrutacją i inwestycjami, aby w pełni wykorzystać te zasoby, zapewnia CIO duże możliwości współpracy z innymi liderami biznesowymi przedsiębiorstwa” – twierdzi.

Technolodzy chcą działać razem z IT

Czterech na pięciu technologów potwierdziło, że współpraca z działem IT jest wartościowa, zamiast próbować ją omijać, wskazując na zwiększoną innowacyjność, bezpieczeństwo i szybkość budowy rozwiązań.

Ponadto 76 proc. deklaruje, że bierze na siebie odpowiedzialność, związaną z ryzykiem ich pracy dla przedsiębiorstwa. Uważa, że ​​ich obowiązkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa własnej pracy, przestrzeganie wymogów prawnych i brak negatywnego wpływu na innych.