Firma badawcza oparła prognozę na danych pięciu największych producentów notebooków ODM, którzy zaopatrują w sprzęt najważniejsze marki. Według iSuppli w I kw. 2013 r. na rynek zostanie dostarczonych 35,2 mln notebooków, o 15 proc. mniej niż w IV kw. 2012 r. Spadek nie jest nadzwyczajnym zjawiskiem, ale zdaniem iSuppli w tym roku będzie szczególnie duży. Klientów zniechęca do zakupów niepewna sytuacja ekonomiczna, a ultrabooki nadal zawodzą, bo sprzedaż jest niższa od oczekiwań – twierdzi firma badawcza. Według niej na pogorszenie koniunktury na rynku komputerów przenośnych ma także wpływ rosnąca popularność smartfonów i tabletów.

Druga połowa roku powinna jednak przynieść poprawę. Po wprowadzeniu do sprzedaży nowych modeli iSuppli spodziewa wzrostu popytu na ultrabooki i inne ultracienkie laptopy. Klientów mają przyciągnąć ekrany dotykowe, możliwość dłuższej pracy na baterii i większa wydajność urządzeń dzięki nowym układom Intela o kodowej nazwie Haswell.

Zdaniem iSuppli mimo słabego początku cały 2013 rok zamknie się na plusie – dostawy producentów notebooków ODM do OEM powinny zwiększyć się o 5 proc. w odniesieniu do 2012 r. (do 156,9 mln szt.).

Firma badawcza przypomina, że w zeszłym roku HP zleciło produkcję notebooków takim firmom ODM jak Quanta Computer, Compal Electronics, Wistron, Inventec, Pegatron Technology i Foxconn Electronics (Hon Hai Precision Industry). Lenovo podpisało kontrakty z Quantą, Compalem, Wistronem i Pegatronem. Quanta produkuje także dla takich marek jak Acer, Apple, Asus, Dell, Fujitsu, Sony i Toshiba.