Inwestycje w centra danych wzrosły o 46 proc.
Dostawcy chmury i przedsiębiorstwa inwestują w przyspieszone serwery pod AI. Co więcej, ożywia się rynek tradycyjnych serwerów.
Rynek serwerów ogólnego przeznaczenia stopniowo się ożywia, ponieważ odświeżenie do platform CPU czwartej i piątej generacji jest spóźnione – wyjaśnia analityk.
Przyspieszone serwery zwiększyły nakłady inwestycyjne na centra danych do 46 proc. w II kw. 2024 r. – według Dell’Oro Group. Co więcej, wygląda na to, że trwa ożywienie na rynkach serwerów i systemów pamięci masowej ogólnego przeznaczenia. Większość głównych producentów OEM odnotowuje wzrost przychodów i sprzedaży od początku roku.
Zakupy przyspieszonych serwerów do aplikacji generatywnej sztucznej inteligencji odnotowały cztery kolejne kwartały trzycyfrowego wzrostu przychodów rok do roku.
Maszyny wyposażone w procesory graficzne Nvidii i akceleratory wdrażali zwłaszcza najwięksi dostawcy chmury. Duży popyt pochodził również od przedsiębiorstw i mniejszych dostawców usług chmurowych.
„Pomimo utrzymującej się niepewności gospodarczej, rynek serwerów ogólnego przeznaczenia stopniowo się ożywia, ponieważ odświeżenie do platform CPU czwartej i piątej generacji jest spóźnione” – wyjaśnia Baron Fung, starszy dyrektor ds. badań w Dell’Oro Group.
Wydatki nadal będą rosły dwucyfrywo
Przewiduje się, że w 2024 r. nakłady inwestycyjne na centra danych na świecie pójdą w górę o 35 procent, przy czym za większość tego wzrostu będą odpowiadać przyspieszone serwery.
W 2025 r. spodziewany jest dwucyfrowy wzrost, głównie dzięki wdrożeniom Nvidia Blackwell i niestandardowych platform akceleracyjnych przez hiperskalerów, jak też przez innych graczy na rynku.
Trójka liderów rynku
W II 2024 r. Dell był liderem wśród producentów OEM pod względem przychodów z serwerów. Za nim uplasowali się HPE i Supermicro.
Szacuje się, że przyspieszone serwery stanowiły w II kw. br. 41 proc. przychodów z serwerów OEM. Dostawcy urządzeń white-box mieli ponad 50-procentowy udział w przychodach, korzystając z popytu u hiperskalerów.
Podobne aktualności
Prądożerne i spragnione centra danych
Zużycie energii elektrycznej w data center wzrośnie ponad dwukrotnie między 2023 a 2028 r., a ceny prądu idą w górę. Eksperci radzą, w co inwestować w tej sytuacji.
Wzrost SASE wyhamował
"Rynek odczuł skutki niepewności gospodarczej, jednak fundamenty pozostają silne" - twierdzi ekspert.