Firmy inwestycyjne interesują się dystrybutorami IT. W tym roku Tech Data została przejęta przez Apollo Global Management. Powtarzają się pogłoski o zainteresowaniu funduszy Ingram Micro.

Dystrybutorzy „stają się bardzo atrakcyjnymi firmami z finansowego punktu widzenia. Więc z czasem prawdopodobnie zobaczymy, że tego typu rzeczy będą się powtarzać” – komentuje Frank Vitagliano, dyrektor generalny GTDC, światowej organizacji dystrybutorów IT, dla amerykańskiego CRN-a.

Szef GTDC: inwestorzy doceniają wartość i możliwości dystrybucji

Przekonuje, że rynek rozumie jaką wartość i możliwości zapewnia dystrybucja IT w przyszłości. Jak wyjaśnia, powodem tego jest to, że w miarę jak technologia staje się coraz bardziej złożona, to dystrybutorzy są tymi, którzy łączą rozwiązania i wspierają w tym partnerów.

„Praca, jaką wykonują, rola, jaką odgrywają, umożliwiając i napędzając cały globalny łańcuch IT, jest niezwykle ważna. Inteligentne pieniądze zdają sobie z tego sprawę” – uważa szef organizacji branżowej.

Pandemia niestraszna dystrybucji IT

Ocenia ponadto, że w okresie pandemii globalny łańcuch dostaw IT radzi sobie bardzo dobrze. Według niego tylko sporadycznie występowały drobne problemy związane z produkcją i dostawami.

„Jest teraz kilka opóźnień w przypadku niektórych urządzeń końcowych, laptopów albo tabletów. Ale w większości to zdumiewające, jak dobrze łańcuch dostaw IT radził sobie w 2020 r. pomimo pandemii” – zaznacza dyrektor.

Także po stronie popytu szef GTDC ocenia pozytywnie miniony okres. W jego ocenie w niektórych obszarach widać spowolnienie, np. opóźniano modernizacje w centrach danych, ale z drugiej strony cyfrowa transformacja znacznie przyspieszyła.

Uważa również, że dystrybutorzy dobrze poradzili sobie z kryzysem przepływów pieniężnych. Chwali ich za programy finansowe i liberalne podejście do płatności, by wesprzeć partnerów.

Szef GTDC uważa, że zmiana na fotelu prezydenta USA nie ma większego znaczenia dla branży. Jego zdaniem bardzo ważne będzie dalsze reagowanie na pandemię i jej zwalczanie, ponieważ sytuacja epidemiczna wpływa na wzrost gospodarczy. Nie sądzi również, że wojna handlowa USA z Chinami jest większą przeszkodą. Jak zauważa, dotychczasowe problemy z łańcuchem dostaw dotyczyły bardziej skutków Covid-19.

Optymizm na 2021 r.

Dyrektor generalny GTDC jest optymistą co do 2021 r., ze względu na fakt, jak dobrze dystrybutorzy IT poradzili sobie w trudnym roku 2020 oraz z uwagi na możliwości dla branży w przyszłości.

Źródło: crn.com