Schneider Electric prezentuje trendy, które jego zdaniem odegrają ważną rolę w transformacji energetycznej i centrach danych w Polsce w 2022 r.

Inteligentna elektryczność kontra coraz droższy prąd

Obecnie ponad 60 proc. energii jest marnowane. Odpowiedzią na rosnące ceny prądu jest koncepcja Elektryczności 4.0 – połączenie cyfrowego i elektrycznego przetwarzania energii z wykorzystaniem oprogramowania, zapewniającego wydajność na niespotykaną, jak twierdzi Schneider, dotąd skalę. Wspiera ona koncepcję Przemysłu 4.0.

Firma spodziewa się, że w ciągu dwóch dekad, do ok. 2040 r., ze źródeł odnawialnych będzie pochodzić 6-krotnie więcej energii elektrycznej niż obecnie (z 6 proc. do niemal 40 proc.).

Wskazuje też na potrzebę modernizacji każdego etapu łańcucha dostaw: od wytwarzania (z czystszą produkcją energii) i przechowywania (potencjał magazynów energii jest nadal w polskiej energetyce niewykorzystywany), poprzez dystrybucję (z większą liczbą mikrosieci bliżej punktów poboru i większym dostępem do energii), po użytkowanie (z opomiarowaniem i inteligentną technologią, która zapewni użytkownikom widoczność i wydajność).

Demokratyzacja zasobów energetycznych

Na rynku produkcji energii pojawiają się nowe podmioty, takie jak zakłady przemysłowe, właściciele nieruchomości komercyjnych oraz domów. Po raz pierwszy udział w rynku tych producentów pozwoli na realną konkurencję z tradycyjnymi wytwórcami – twierdzi Schneider. Przewiduje, że globalny rynek mikrosieci będzie rósł co roku 12,6 proc. co roku w latach 2021-2027, co określa „oszałamiającym tempem”.

Przypuszcza, że w nadchodzących latach mikrosieci będą odgrywać kluczową rolę w zwiększaniu dostaw energii odnawialnej i stabilizacji sieci. Stały się cechą charakterystyczną energochłonnych gałęzi przemysłu lub dużych kampusów,

Firma uważa, że demokratyzacja zasobów energetycznych jest okazją, aby zmniejszyć zużycie paliw kopalnych, poprawić wydajność dystrybucji prądu i ustabilizować sieć, przybliżając rynek do osiągnięcia celu określonego w Porozumieniu Paryskim, czyli zerowej emisji netto do 2050 r.

Chcąc osiągnąć globalne cele zerowego bilansu netto zapotrzebowanie na zrównoważoną produkcję będzie musiało się potroić z 26 580 terawatogodzin (TWh) w 2018 r. do 78 700 TWh w 2050 r. Konieczne są więc inwestycje w celu stworzenia bardziej elastycznej i odpornej sieci elektrycznej, która będzie w stanie wytrzymać zmienną produkcję energii odnawialnej oraz gwałtowne skoki popytu i podaży.

Aby transformacja energetyczna przebiegała sprawnie, niezbędne są inwestycje w dwukierunkowy przesył energii w sieci przyszłości. Wymaga ona przede wszystkim zarządzania danymi sieciowymi w oparciu o bezpieczne technologie cyfrowe oraz zaawansowane rozwiązania z zakresu łagodzenia skutków poważnych zdarzeń, elastyczności sieci i aktywnego zarządzania nią oraz zaawansowanej wydajności operacyjnej.

Automatyka nowej generacji przyszłością branży przemysłowej

Musimy zmienić model działania dla przemysłu i automatyzacji – uważa Schneider. Szansą jest jego zdaniem otwarty ekosystem „podłącz i produkuj”. Przewidywane zmiany w obszarze automatyki przemysłowej nazwano uniwersalną automatyzacją.

Jak tłumaczy, jest to otwarty świat komponentów oprogramowania automatyki, którego istnienie umożliwia standard IEC 61499. Gwarantuje on według Schneidera uniwersalną komunikację, konfigurowalność i współdziałanie między technologią rożnych producentów automatyki, ale także zapewnia niezależność oprogramowania i sprzętu.

IT bardziej „zielone” dzięki zrównoważonemu rozwojowi centrów danych

Wraz z przyspieszonym przejściem do bardziej zautomatyzowanej i cyfrowej rzeczywistości kluczowe jest, aby małe i duże centra danych były w stanie sprostać zwiększającemu się zapotrzebowaniu na energię w sposób wydajny i zrównoważony. Jednocześnie muszą być odporne na awarie – twierdzi Schneider.

Uważa, że operatorzy centrów danych w 2022 r. zaczną skuteczniej realizować swoje cele w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Wskazuje 5 trendów, które mogą być drogowskazem dla data center przy planowaniu i realizacji celów zrównoważonego rozwoju:

  1. Strategia działania oparta na danych, która umożliwi analizę, optymalizację i sprawne raportowanie postępów.
  2. Efektywne projektowanie data center, polegające na tworzeniu dostosowanych do konkretnych potrzeb, wydajnych, powtarzalnych i łatwo serwisowalnych centrów danych.
  3. Zwiększenie wydajności dzięki oprogramowaniu i usługom cyfrowym, umożliwiającym zdalne monitorowanie, konserwację i modernizację, a przez to optymalizację wydajności i żywotności systemów.
  4. Zakup energii odnawialnej w różnych modelach: PPA (Power Purchase Agreement), VPPA (Virtual Power Purchase Agreement), energy-as-a-service oraz z potwierdzeniem źródeł ich pochodzenia, np. wynikających z certyfikatów EAC.
  5. Dekarbonizacja łańcuchów dostaw m.in. przez ocenę śladu węglowego w zakresie emisji 3, a także identyfikacja i realizacja strategii w celu osiągnięcia celów dekarbonizacji. Kluczowe będzie wykorzystanie cyfrowego śledzenia wydajności.